Pelmeenid kuumaõhufritüüris – Kiire ja kodune retsept
|Kuumaõhu fritüüre kasutatakse mitmete erinevate roogade valmistamiseks. Lisaks kuuma õhuga küpsetamisele saab fritüüris liha röstida, köögivilju aurutada ning isegi pelmeene küpsetada.
Iga kuumaõhu fritüür sobib pelmeenide valmistamiseks, kuid õige retsepti leidmine võib võtta veidike aega. Järgnevalt toome teieni ühe mõnusa, kiire ja koduse retsepti.
Vaja läheb (1 portsjon):
- 200 g külmutatud pelmeene (tehke valik vastavalt endale meeldivate tootja poolsete pelmeenide seast või valmistage pelmeenid ise. Ise valmistatud pelmeenide puhul külmutage need enne kuumaõhu fritüüri panemist).
- soola
- pipart
- ¼ klaasi sojakastet
- ¼ klaasi sooja vett
- 2 teelusikat tatramett
- 1 purustatud küüslauguküüs
- veidi sibulapulbrit
Asetage külmutatud pelmeenid kuumaõhu fritüüri korvi. Meeleheitlikult kenasti ei pea neid sinna sättima, piisab ühtlaselt laiali jaotamisest, et kuum õhk pääseks ligi igalt küljelt. Soojendage fritüür 195 kraadini ning küpsetage pelmeene umbes 5 minutit. Seejärel segage, et aidata neil võrdselt küpseda. Laske neil veel 5 minutit küpseda. Juhul kui pelmeenid kuumaõhufritüüris tunduvad liiga kiiresti küpsemas, alandage temperatuuri kuni 180 kraadini, kuid lisage aega küpsemiseks.
Kastme valmistamiseks lisage kokku kõik koostisained, kuid viimasena tuleks kastmele lisada purustatud küüslauk. Segage seni kuni mesi on võimalikult palju lahustunud. Maitsestage soola ja pipraga.
Serveerimiseks pange kaste eraldi väiksesse kausikesse (kastmekaussi) ning lisanditeks võib kõrvale pakkuda kerget salatit või köögivilju. Laste jaoks võib kastme lisamata jätta või asendada selle hapukoorega.
Pelmeenide peamiseks valmistamise viisiks on kaks moodust: külmutatud pelmeenid või sulatatud pelmeenid otse fritüüri. Külmutatud pelmeenide praadimisel tuleb tavaliselt kasutada palju õli, et see jõuaks kenasti kuni täidiseni ära küpseda. Lisaks kipuvad pelmeenid praksuma kuumal õlil ning pritsima nii tegijat kui ka ümbruskonda. Parima tulemuse saamiseks tuleks enne praadimist pelmeenid kergelt läbi keeta või sulatada.
Pelmeenide kodumaaks peetakse Venemaad, kus uuringud on näidanud, et algselt valmistati pelmeene Komi rahvaste juures Põhja-Venemaal. Jahimehed haarasid kodudest kaasa talvisel ajal pelmeene, mis talvekülmuses hästi säilisid. Pauside ajal aga keedeti neid lõkkel ning sellest sai kõhtu toitev ning meeldiva maitsega roog.
Kiirelt üle maailma levinud toiduvalmistamise viis tõi kõikjal Euroopas söögilaudadele omad versioonid. Kaukaasias valmistatakse hinkaleid, millega kaasneb pikk ettevalmistusprotsess. Ukraina rahvas peab oma rahvustoiduks vareenikuid, Slaavi rahvas peirogisid. Kõik sarnanevad väga tänapäeva traditsioonilise pelmeeniga.
Enamus rahvaid on harjunud pelmeene söögitegemisel keetma ning nende praadimine on populariseerunud 20.sajandil, mil kiirtoidurestoranid soovisid pakkuda pelmeene, kuid mitte väga aega nõudva protsessi ajendil. Pelmeenide praadimine ning fritüürimine sai populaarseks viisiks just tänu fritüüride populariseerimise ja toidu valmimise kiirusele.
Ekstravagatsemate roogade tarbeks võib pelmeenid kenasti fritüüris valmistada ning neid lisada vormiroogadele ning isegi suppidele. Ka magusate pelmeenide valmistamine kuumaõhu fritüüris on täiesti võimalik. Sel puhul tuleb jälgida, et magus täidis fritüüris kõrbema ei läheks. Madaldage temperatuuri ning hoidke toidul rohkem silma peal. Magusate pelmeenide kõrvale sobib ideaalselt serveerida kohupiima kreemi, vahustatud koort, jäätist, moosi, magusat kastet või šokolaadi.