Piirivalvurid aitasid kaldale udusel Peipsil eksinud kalurid

Teisipäeva ennelõunal laskus Peipsi järvistule ootamatult tihe udu, mistõttu kaotasid mitmed järve jääl liikunud kalurid sihi ega leidnud enam tagasiteed kaldale.

Esimene teade hätta sattunud kalurist saabus enne keskpäeva, kui jalgsi Peipsile kalastama läinud noor mees ei suutnud tiheda udu tõttu kallast leida. Telefonivestluses ning radarivaatlusega selgitati välja mehe võimalik asukoht, tal paluti jääda paigale ning Mustvee saanipatrull asus mehe otsingule. Mees leiti kaldast kahe kilomeetri kauguselt järvelt, ta võeti mootorsaanile ning sõidutati kaldale. Mees oli elu ja tervise juures ning võttis suuna koduteele.

Teine teade jääl eksinud kaluritest saabus õhtul kella 19 paiku, kui kolm mootorkelguga järvele läinud meest palusid kalda leidmiseks piirivalvuritele abi. Piirivalvurid ja Läti kalurid vestlesid esmalt telefonitsi ning kui eksinute asukoht oli teada, sõitsid piirivalvurid neile appi. Kuivõrd kalurid enesega kaasas olnud navigeerimisseadet ise kasutada ei osanud, sisestasid piirivalvurid sinna tarvilikud koordinaadid, mida jälgides tagasi sõita. Meerapalu kalapunkti lähistel kaldal ootas kalureid teine piirivalvepatrull, kes meestele valgusallikaga õige kursi hoidmiseks märku andis. Mehed jõudsid kaldale vahetult enne südaööd.

Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits selgitas, et viimaste päevade temperatuuride kõikumised on mitmel järjestikkusel päeval Peipsile enesega kaasa toonud tiheda udu, milles nii vilunud kui ka algajad kalastajad on ära eksinud. Ernitsa sõnul ükski udus eksinud kalur õnneks naaberriigi territooriumile sattunud ei ole, kuid kümneid ja kümneid kilomeetreid on sihi kaotanud inimesed siiski järvel maismaad otsides maha käinud ja sõitnud.

Ta tuletas kaluritele meelde, et ilmaolude halvenedes ja järvel orientiiri kaotades tuleb jääda ühele kohale paigale ning viivitamatult ühendust võtta lähima kordoniga, et vajalikud juhised ja abi võimalikult kiiresti saabuks. „Järvele minnes tuleks kaasa võtta lisaks kalastusvarustusele ja isikut tõendavale dokumendile ka laetud mobiiltelefon, milles on kordoni kontaktnumber. Lisaks tuleks enese turvalisuse tagamiseks kaasa võtta ka navigatsioonivahend ning enne veekogule minemist selle kasutamine endale ka selgeks teha,“ lisas Ernits.

Kordoni juht rõhutab sedagi, et enne jääle minekut tutvutaks kindlasti jääoludega ning vajaduse korral küsitaks lisainfot kordonist. Piiriveekogule väljumine tuleb kindlasti ka registreerida, sest vaid nii saavad piirivalvurid teid vajaliku infoga kurssi viia ning häda korral viivitamatult abi pakkuda.

Kuulutaja

Pilt on illustratiivne.