Põnev muuseumiöö tuleb taas – 21. mail

Muuseumiöö on üks kord aastas, laupäevasel maikuu õhtul, kui oma uksed avavad kümned muuseumid ja mäluasutused üle Eesti. Muuseumiöö kannab tänavu motot „Öös on unistusi“ ja sel ööl maksab sissepääs sümboolse ühe euro.
Lääne-Virumaal ootab õhtuseid külastajaid Eesti Politseimuuseum, kus saab tutvuda püsiekspositsiooniga, Rakvere linnakodanikumuuseumis näeb, kuidas elati sada aastat tagasi, Rakvere linnuses on avatud konvendihoone näitused ja kõrts. Palmse mõisas on lahti härrastemaja uksed, palmimaja oma eksootiliste taimede ja viirpapagoidega, sepikoda, kus saab iga huviline endale õnnemünti vermida, härjatall näitusega Estonian Spirit. Jalutada saab inglise ja prantsuse stiilis aias, metsapargis ning nautida kaarikusõitu. Õhtul kell 20 algab õunaaiast retk läbi mõisapargi ja metsa, kus linnumees Peep Veedla räägib just neist lindudest, kes end parasjagu näitavad või laulu ja muude häälitsustega endast märku annavad.

Lahemaa rahvuspargi külastuskeskus Palmses pakub juba päeva ajal taimeretki koos Kunksmooriga, et õppida, kuidas saada otse loodusest lauale hooajaline ülivärske, kohalik ning väikese ökoloogilise jalajäljega toit.

RMK Oandu külastuskesus ootab kogu päeva oma õuele jalutama ja näitusi vaatama, õhtul kell 17  räägib loodusesõber ja linnutark Peep Veedla lindudest ja nende pesadest, oma linnuraamatutest ja linnumängudest. Kell 18 avatakse Metsa raamatukogu vanas küünis heinamaa serval ning see jääb avatuks terveks suveks. Õhtupoole on giidituur külastuskeskuses ja avatud meisterdaja unistuste töötuba, hilisematel tundidel saab peamajas vaadata filme ja slaidiprogramme.

Roela käbikuivati pakub ekskursioon käbimajas, näha saab kohaliku perearsti Tõnis Nurga fotonäitust, soovijatele on matk Roela oosil ning näitetrupp Kartoffel etendab tükki „Käbimaja unistused“.

Käsmu muuseumis näeb muuseumiööl püsiekspositsiooni, Kunda tsemendimuuseum kutsub uudistama muuseumi remontimata teisele korrusele, kuhu tavaliselt ei pääse. Giidiga tuurid alumisel korrusel toimuvad päeval kell 14 ja 16. Õhtul kell 18 on lastele taskulampidega unistuste otsimise mäng, kell 20 esineb esineb Haldi Välimäe. Pärast kontserti räägitakse aga muuseumi teise korruse ajaloost ja tulevikuplaanidest.
Muuseumiöö peakoordinaator on MTÜ Eesti, koostööpartner on tänavu SA Heategevusfond Minu Unistuste Päev. Kõigil Muuseumiöö sündmustes osalejatel on võimalik teha annetusi, mille abil viiakse ellu mõnd rasket või kroonilist haigust põdeva lapse unistus.

Katrin Uuspõld