Pühapäev on perepäev

Sel pühapäeval, 10. aprillil, on mitmed muusikud ja vabatahtlikud ühendanud jõud, et Rakveres Koidula tänaval saaks teoks kohalike ja siia saabunud Ukraina sõjapõgenike ühine perepäev, mille tulu läheb Rakveres elavate ukraina laste ja noorte toetuseks.

Katrin Uuspõld

„Ühel päeval astus Rakvere kultuurikeskuse uksest sisse Rainer Villak ja ütles, et kuulge, teeme heategevusliku kontserdi!“ rääkis Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte. Istuti maha ja arutati, mis inimesi kõnetaks, keda võiks kaasata ning ühest kontserdist kasvas välja  terve perepäev.

„Ükskõik, kelle poole me pöördusime, kõik olid rõõmuga nõus mõttega kaasa tulema,“ rmärkis Alte. Nõnda on liitunud päevale sisu andmisega Karmeli kogudus, Kauri lasteaed, Rakvere teater, mitmed muusikud ja vabatahtlikud.

Perepäev ise toimub kahes naabermajas ja nende õuel: Koidula tänaval teineteisest üle tee asuvas Karmeli kirikus ja waldorflasteaias Kaur.

„Proovime luua perepäeval keskkonda, mis oleks äge kohalikele, aga mis võiks olla ka tore suhtlemiskeskkond Ukraina inimestele. Rakveres saavad nad ise kohale tulla, ümberkaudsetele valdadele oleme teinud üleskutse, et nad aitaks transpordiga. Püüame perepäeva teha kakskeelselt, eraldi programm on lastele,“ rääkis korraldusmeeskonda kuuluv Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen.

„Esinejate seas on Svjata Vatra, RV ja bänd ehk mõtte algataja Rainer Villak oma bändiga, Kaire Rappur, Regina ja Ardi Viires,“ loetles Eve Alte. „Lava esinemiseks on kahes kohas, nii Kauri lasteaias kui Karmeli kirikus. Ajakava oleme sättinud nõnda, et kui midagi toimub Karmeli laval, on Kauri lava puhkamas ja vastupidi.“

Lastaias on tegevustoad, mängunurk ja laste esinemised, samuti saab näha Fioretto esituses ajaloolisi tantse. Rakvere teatri grimeerijad joonistavad lastele näomaalinguid ja noortekeskuse noored liiguvad ringi kostümeeritud tegelaskujudena. Saab punuda Ukrainasse saatmiseks varjevõrku ja lasta endast kohapeal teha portree Ukraina sõjapõgenikust kunstnikul.

„Teatri furgoonautosse tuleb fotonurk, kus saab end pildistada lasta ja hiljem on võimalik fotosid veebist alla laadida. Kohal on ka töötukassa ukrainlastele oma infot ja kontakte vahendama,“ loetles Alte võimalusi.

Vaatamata jahedale ilmaprognoosile on osa tegevusi plaanis ka õues. Toitlustust pakuvad Karmeli kodukohvikute tegijad, sotsiaaldemokraatide kodukohvik, Ukraina kaasmaalaskond Barvinok oma toitudega, Rakvere teater, Kauri lasteaed. Plaanis on ka oksjon, mille tulu läheb ukraina noorte varasuvise ekskursiooni heaks.

Ohtutuse mõttes suletakse liikluseks Koidula tänava lõik Karmeli ja Kauri kooli ees, kuna kahe maja vahel käimist tuleb lastega peredel palju, seetõttu on mõistlik autoga tulijatel parkida pisut eemale, näiteks spordikeskuse parklasse.

 „Perepäeval on Ukraina sõjapõgenike jaoks kõik tasuta, ka kodukohvikute pakutav, neilt me raha ei küsi, sest ettevõtmine on mõeldud nende toetamiseks. See on ukrainlaste pidu ja meie maksame!“ selgitas Eve Alte. „Annetusi saab teha sularahas, ülekandega, kaarditerminali abil. Kogu tulu nii kodukohvikutest kui mujalt läheb samuti Rakveres elavate Ukraina sõjapõgenikest laste ja noorte toetuseks.“

Perepäev algab kell 11 ja tegevusi leidub kuni kella 15ni.