Raamatud saavad uue võimaluse

tasutaraamatTaas on tulekul „Tasuta raamatu laat“, mis annab raamatusõpradele põhjuse oma koduses kollektsioonis revisjoni teha, ülearused teosed laadale viia ning ehk midagi asemelegi leida.

 Tekst: Maris Marko

Kuues „Tasuta raamatu laat“ toimub 16. märtsil Rakvere Spordikeskuses. Raamatuid, ajakirju, CD ja DVD plaate ning muid infokandjaid saab spordikeskuses ära anda kahel laadaeelsel päeval, 14. ja 15. märtsil kell 10-20.

„Ootame kindlasti noote, plaate ja kõiki muid infokandjaid, millel on ajas mingisugune väärtus. Lauamänge võiks alati rohkem olla,“ rääkis Lääne-Virumaa Keskraamatukogu arendusspetsialist Tiina Kriisa. „Püüame ka sel aastal välja sorteerida mingi hulga raamatuid, mida laada hilisematel tundidel välja toome. Seda selleks, et ka hilisemal tulijal oleks parem valik.“

Aastate jooksul on laadal omanikke vahetanud kümned tuhanded teosed. „Täpset statistikat me kahjuks ei pea – meil pole selleks seal lihtsalt aega. Pääseme ruumidesse üsna hilja ning lühikese ajaga on vaja ühest kohast teise liigutada ja rivisse patsutada mitu tonni raamatuid,“ tõdes Kriisa. „Seda võib küll öelda, et möödunud aastal toodi rohkem kui kõigil varasematel aastatel. Meie enda leiutatud valemi järgi (1m = n raamatut) oli hinnanguliselt üle 19 000 teose. Lisaks ajakirjad ja auvised. Lauamängud ning heli- ja videosalvestised on endiselt nii populaarsed, et kaovad laualt esimese tunniga.“

Ehkki väidetavalt leidub igale raamatule lugeja, on laadale toodavatele asjadele seatud üks kindel piir. „Päris makulatuuri tuua ei tasu, näiteks katalooge, telefoniraamatuid, infovoldikuid, samuti niiskeid, hallituskahjustusega ning väga katkiseid raamatud,“ märkis raamatukogu arendusspetsialist.

Töötoad

Seekord on laadaprogrammis eraldi tähelepanu pööratud just makulatuuriks muutunud raamatutele. Kui suurem osa raamatutest leiab laadal omale uue omaniku, jäävad mõned raamatud siiski üle. „Ülejäägid sorteerime ära. Meie hinnangul tänasel päeval vähegi lugemiskõlblik kraam läheb raamatukogusse ning sellega täidame aja jooksul oma fuajees olevat võta-kaasa-ja-vaheta riiulit,“ selgitas Tiina Kriisa.

Lugemiskõlbmatud, aga vormilt ilusad raamatud ohverdatakse seekord kunstile. „Need on sellised raamatud, mida keegi enam lugeda ei taha – on nad siis sisult aegunud, mõnda trükiti omal ajal liiga palju ja mõned on lihtsalt kapsaks kulunud,“ täpsustas Kriisa. Raamatulaada töötubades näitavad Rakvere Teatri peakunstnik Eveli Varik ja Lääne-Virumaa Keskraamatukogu kunstnik Riina Runnel, mida toredat selliste raamatutega teha saab. „Kes laadale kohale ei jõua, näeb töötubades valminut hiljem raamatukogus,“ lubas Kriisa.

Laadalaval esinemiseks on nõusoleku andnud kaks kollektiivi – ansambel Fantaasia ja rahvamuusikaansambel Kungla. Kuna laada algus on alati üks suur sagimine ning keskendutakse peamiselt laudade leiduva sorteerimisele, alustavad esinejad 11.30. Viru Batuudid on valmis lapsi lõbustama alates 12st.

Keeletegu

„Tasuta raamatu laat“ esitati ka parima keeleteo konkursile. „Igasugune tunnustus ja märkamine teeb heameelt ning me täname siiralt esitajat ja Internetis meie poolt hääletajaid. On tõesti uhke olla selles väärikas nimekirjas,“ kommenteeris Tiina Kriisa. „Rinda siiski kummi ei aja ja lõhki ei lähe. Meil on ju missioon. Tahame, et eesti inimene loeks. Et nende inimeste, kes raamatuid ja lugemist armastavad, koduriiulid oleks täidetud raamatutega. Et väärt kirjavara ei satuks konteinerisse ega jääks aastateks pööningunurka, vaid saaks uue võimaluse.“

„Tasuta raamatu laata“ korraldavad Lääne-Virumaa Keskraamatukogu, Rakvere Spordikeskus ja Rakvere Kultuurikesk