Raivo Riim tutvustas esikteost „Riimi riimid“

Raivo Riim raamatukogus. Foto: Maila Merilo

Lääne-Virumaa keskraamatukogus toimus 30. novembri õhtul raamatuesitlus – Rakvere tuntud kultuuritegelane Raivo Riim üllitas hiljuti esimese koguteose „Riimi riimid“.

Ülle Kask

Kui publik Rakvere raamatukogu neljanda korruse saali sisenes, toimus performance „piinatud geeniusest“. Raivo Riim istus väga madala ja väikese ümmarguse laua taga ning kirjutas kotkasulega tühjale valgele raamatulehele surematuid luuleridu, mis ehk kunagi tulevikus ilmavalgust näevad. Taustaks mängis Beethoveni IX sümfoonia finaal „Ood rõõmule“.

Rein Sikk, kunagine Virumaa Teataja peatoimetaja ja praegune Maalehe ajakirjanik luges ette „Riimi riimide“ sissejuhatuse, mille pealkirjaga „Suurvaimust“ sinna ise kirjutas.

Sikk möönis, et tema’p see oli, kes tegi 20 aastat tagasi Riimile ettepaneku hakata kirjutama maakonnalehte kombelise vestja kolumne. Idee nende aastate jooksul lugematul hulgal ilmunud käitumisjuhiseid, regivärsi vormis luuletusi ja „armastuskirju“ moslemitele raamatuks vormida sündis meestel kord mõnusalt aega veetes. Sikk olevat pisut norides Riimile öelnud, et temalt on juba neli-viis raamatut ilmunud, kus sinu koguteos on.

Kunstnik Teet Suur, Raivo Riimi hea sõber ja abiline Rakvere galeriis möönis, et kui tükk aega tagasi ajalehes ilmunud lugusid vaadata distantsilt, on need praegu raamatukaante vahele panduna palju paremad. „Kõik need teemad – etikett, kultuur ja kunst on raamatus nagu kontsentraat,“ märkis Suur „Võibolla ühe jutiga polegi mõttekas neid läbi lugeda, sest n-ö ketas võib täis saada.“

Teet Suur luges ette Rakvere galerii kuraatori ja klaasikunstniku Riho Hüti läkituse heale sõbrale Raivo Riimile raamatu ilmumise ja esitluse puhul: „„Riimi riimid“ on üks ütlemata oluline raamat meie kogukonnale. See raamat on meie ajahetke jäädvustamine trükisõnas mõnekümne aasta vältel. Lood ja jutud ja luuleread ja laulud – kõik Raivo tehtud. Aega tähele panna, inimest märgata enda ümber, sellest jutustab Raivo raamat. Kes laulu või riimi sisse on pandud, see sealt enam välja ei saa. Nii meeldib Raivole öelda ja tõsi see on. Raamatut on hea lugeda ka aastate pärast, mil selle väärtus läheb ajas aina paremaks. Siis tulevad pildid läbi lugude ja luuleread taas silmade ette. Väike võrdlus: Läti Hendrik – Raivo Riim.“

Kui igati teenitud kiidukõned ja aplaus autorile ning tema vast ilmunud teosele peetud said, võttis sõna ka Raivo Riim.

„Põhjamaa inimesena, nagu soomlased ütlevad, punastan ära, kui keegi mind kiitma hakkab,“ ütles ta. „Ega see raamatu kokkupanek lihtne ole. Kui ise oled kirjastaja, pead oskama raha planeerida. Ja et huvitav oleks ning kompositsioonilt jookseks, pead korduvad ja lohisevad mõtted sealt välja viskama.“

Riim nentis ka, et headele sõpradele ja tuttavatele pühendatud luuletuste ning regilauludega, mis raamatusse läksid, oli tal tükk tegemist, sest nende leidmine polnud lihtne.

Riim mainis, et üleüldse on tal raamatutega eriline suhe. Televiisorit ta ei vaata ja õhtuti loeb. Öökapil on raamatuid neli-viis tükki pooleli. Hiljuti luges ta läbi telliskivipaksuse Jonathan Littelli „Eumeniidid“, mida aga nõrganärvilistele ei soovita, kuna teos jutustab saksa ohvitseri pilgu läbi II maailmasõjas toime pandud sõjakoledustest.

„Mul on raamatutega selline suhe, nagu ütles kunagi lavastaja Kaarel Ird. Raamatud on nagu naiste ehted – nad ei pane ju kõiki pärleid korraga kaela, aga nad teavad, et on võimalus valida, leida sobivad ja nautida,“ kõneles Riim, lisades, et kui tema kodusesse raamaturiiulisse hakkab kogunema kahekordne kiht teoseid, vaatab ta need valutava südamega üle ja kingib sõpradele. Ta soovitas kinkida raamatuid ka lastelastele ja neile ette lugeda ning kindlasti kirjutada raamatutesse ka pühendusi.

Riim kahetses, et Rakveres pole antikvariaati ja lubas pensionile jäädes sellise poe avada. „Kui vanaks saan, teen antikvariaadi, kus on hea soojas istuda,“ naljatas Raivo Riim, kes tänavu juulis 70. sünnipäeva tähistas.

Autor tänas kõiki inimesi, kes tema esikteose ilmumist Hooandja kaudu rahaliselt toetasid ja kinkis neile trükisooja raamatu.

Rakvere galerii Facebooki lehelt võib lugeda, et „Riimi riimid“ on saarlasest virulase ehk Rakveres tegutseva emakeeleõpetaja, galeristi, kolumnisti, folkloori- ja raamatuhullu, juhuluuletaja Raivo Riimi esimene koguteos. Raamatukaante vahel on 20 aasta jooksul Virumaa Teatajas ilmunud kombelise vestja kolumnid-arvamuslood ja sõpradele ning lastelastele pühendatud juhu-luuletused, kohati regivärsilised ja lorilauldavad.

Riimi vastset teost saab osta Rakvere galeriist ning õige pea ka Lääne-Virumaa keskraamatukogust laenutada.

Raamatu kujundaja, kunstnik Pirrus (Piret Mildeberg) ja Raivo Riim. Foto:Maila Merilo