Rakvere linn tähistab oma 720. sünnipäeva rikkaliku programmiga

Rakvere linna päevadel tasub kindlasti võtta aega ja jalutada Pikal tänaval, kus leiab uudistamist, meisterdamist, kehakinnitust. Foto: Martin Piir

Juuni teisel nädalal toimuvad Rakvere linna päevad pakuvad viie päeva jooksul  kontserte, ajaloolisi ringkäike ja loenguid, spordisündmusi, tegevusi lastele, kodukohvikuid ning palju muud põnevat.

Rakvere linna päevad on alati linna sünnipäeva paiku, tänavu möödub 12. juunil 720 aastat päevast, mil Rakvere sai Lübecki linnaõigused. „Linnaõiguste saamise juubel lisab sel aastal muidugi pidulikkust ning on rõõm, et saame 12. juuni õhtul piiranguteta kogunedes kutsuda linnarahva Vallimäele kontserdile, et koos seda pidulikku päeva tähistada,“ märkis Rakvere linnapea Triin Varek. Sünnipäevakontserdil 12. juuni õhtul astuvad seekord üles Tanja & Band ja Tanel Padar.

Rakvere kultuurikeskuse projektijuht Katrin Põllu soovitas kindlasti aega varuda ajaloolise Pika tänava külastamiseks laupäeval, 11. juunil. „Sel tänaval tegutsevad paljud toredad koolid, loomingulised inimesed, kes sel päeval avavad oma ateljeede uksed, sisehoovid, käsitööletid, galeriid, sätivad üheks päevaks üles kohviku,“ rääkis Katrin Põllu ja lisas, et kell 10-17 on Pikk tänav autovaba ning seal on hea rahulik patseerida.

Linn on andnud heategevuslikele organisatsioonidel sel päeval loa end ka Pikal tänaval tutvustada, tulemas on vähiravifond Kingitud Elu, Eesti Punane Rist.

„Esmakordselt on tulemas Pika tänava teatetants, mida veab Tarvanpää eest. Laupäevasel päeval hakatakse tantsima Tallinna tänava poolsest otsast ja Tõusu tänava poolt ning ühinetakse Parkali tänaval, kust tantsitakse Keskväljakule kokku. Sellele järgneb Põhja-Eesti rahvatantsude ühistantsimine publikuga,“ rääkis Põllu ja viitas, et teatetantsule on registreerimine veel avatud.

Traditsiooniline Kreisilaat peetakse Kastani puiesteel kahel päeval, 11.-12. juunil, ja seal kaubeldakse käsitöö, talutoodangu, taimede, aiasaaduste, tarbe- ja tööstuskaupadega.

„Laat on Kastani tänavale end nii armsasti sisse seadnud, et seal on ruumi, õhku, varjulisust. Kindlasti kohtab seal vanu häid tuttavaid kauplejaid eelmistest laatadest,“ rääkis Katrin Põllu.

Erilise sündmusena linnapäevade kavast tõi Põllu välja Vallimäel lõpuks etenduva teatritüki „Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas“ ning öökino Keskväljakul. „Reede hilisõhtul varustatakse Keskväljak mõnusate lamamistoolide ja pleedidega ning näha saab eesti filmi „Vee peal“,“ märkis Katrin Põllu ja kiitis Rakvere filmifestivali noori korraldajaid, kes öökino eest hoolt kannavad.

SA Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm viib huvilised rännakule keskaegsesse Rakverre. Lisaks pakub SA Virumaa Muuseumid mitmeid teisi ajaloolisi rännakuid ja loenguid, näiteks SA Virumaa Muuseumid juht Viljar Vissel teeb linnapäevade ajal huviliste ekskursiooni Rehbinderi majas ja avab kaarte, mis plaanid muuseumiga on. Harrastusornitoloog Peep Veedla kutsub linnulaulu kuulama varahommikul ja hilisõhtul.

Spordisõpradele on taas toimumas Rakvere Rammumees, trepijooks, rattaorienteerumine, tenniseturniir „Igamehe paarismäng“ ja noorte ekstreemspordi töötuba.

Linna mudilased sammuvad traditsioonilisel põnnide paraadil läbi linna Vallimäe vabaõhukeskusesse, kus neid tore kontsert Moonaküla Muusikaakadeemia triolt ootamas on. Nädalavahetusel saab Rakvere kirikupargist muinasjutumaa, kus jätkub lastele tegevust terveks päevaks. „Kuna Rakvere on seotud Taani kuningaga, siis on igati omal kohal Taani muinasjutud. Oleme kutsunud esinema ka Rakvere muusikakooli muusikaliga „Lumivalguke“,“ rääkis Katrin Põllu. Kirikupargis seatakse üles karussell, batuut, on õhupalle ja ka loomi.

Linnapäevade kontsertprogrammist leiab Rein Rannapi kontserdi, esineb rahvusooper Estonia solist Angelika Mikk, Ungari noorte kitarristide trio Tritonus, kammerkoor Solare. Esinevad Mait, Jakko ja Mikko Maltis, ansambel Köömes, Metsatöll, Tanel Padar ja Tanja. Lisaks toimub Virumaa Teataja muusikakonkurss „Suvesaund 2022“ kontsert ja auhinnagala.

Linnapäevade lahutamatuks osaks on kodukohvikud – neid on tänavu registreerunud 22. „Seekord on muuhulgas üks katusekohvik, kuuleb loenguid ja väitlusi, õpetatakse nii putukamürki tegema kui joogat, rääkimata sellest, et kodukohvikutes on palju erinevaid maitseid,“ ütles Katrin Põllu.

Täpsem Rakvere linnapäevade kava on leitav Rakvere Kultuurikeskuse kodulehelt https://rakverekultuurikeskus.ee/linnapaevad/ .