Rakvere linnapea Triin Vareki kõne Eesti Vabariigi 106. aastapäeva eel

Triin Varek. Foto: Kalev Lilleorg

Kätte on jõudnud Eesti Vabariigi 106. aastapäeva nädal ning aeg on vaadata hetkeks tagasi, kuid suunata pilk tulevikku.

Rakvere linna vastuvõtt toimus sellel aastal Rakvere linnavalitsuse ja volikogu valges saalis. Ruumis, kus on palju ajalugu, kus kohtub olnu ning tänapäev. Saal, kus võetakse kord kuus vastu Rakvere linna elu puudutavad kõige tähtsamad otsused ja kus tihti öeldakse lähedaste juuresolekul, ühise elutee lävel oma elu tähtsaimad „jah“-sõnad. Perspektiivid. Poliitika. Perekond. Väärtused ja väärikus ning nende põimumine läbi eluvaldkondade.

Saalis, kus nagu nimigi ütleb, on valgust ja helgust – mida soovin, et tooks endaga meile kõigile ka eesolev ja alanud aasta.

Selles saalis tehtud otsused tõid eelmisel aastal kaasa olulisi arenguid, mis on rikastanud meie linnaruumi. Nii valmis esimese kaasava eelarve toel Palermos madalseiklusrada ning valmis Rakvere linna esimene ja suurim elamuarendus Navi tänaval, algas Arvo Pärdi nimelise muusikamaja ehitus. Ees ootab Kastani tänava rekonstrueerimine.

Rakvere linna tunnustati rohesihtkoha hõbemärgisega ning kuulume jätkuvalt maailma top 100 hulka selle sihtkohana. Meie koostöö maakonna teiste omavalitsuste ning turismiettevõtjatega on avatud ja virupärane. Anname oma panuse, et hoogustada maakonna keskusena piirkonna turundamist ning suurendada nähtavust.

Siiras heameel, et Rakvere linnas on suurepärane elukeskkond, kus võimalik elada kasvõi 110-aastaseks nagu meie armas Ottilie-Armilde Tinnuri. Ning et meil märgatakse tegusaid ja tublisid inimesi igas eluvaldkonnas – on tunnustusi Vabariigi Presidendilt ning oli au anda üle linna suurim tunnustus, Rakvere Kroonimärgid. Palju õnne laureaatidele!

Rõõmu valmistab Rakvere rikkus – meie inimesed: ettevõtjad, organisatsioonid, koostööpartnerid, sündmuste korraldajad, linlased, kogukonnad, aktiivsed noored ja tegusad eakad.

Liikumisaasta hoog kandus üle kultuuririkkuseks. Liikumisaasta andis meile energiat, tervist ja ühendust loodusega ning nüüd on aeg kanda liikumisaastast saadud jõud ja inspiratsioon üle kultuurile. Küll liikumist mitte unustades! Olgu see aasta täis loomingut, uusi avastusi, inspireerivaid kohtumisi, rikkalikke kultuurikogemusi – las kultuur ühendab meid veelgi enam!

Suvi ja Rakvere linna päevad saavad ka sel aastal olema sündmusterohked, elamusi pakub juubelihõnguline Rakvere kultuurifestival, Arvo Pärdi muusikapäevad, Baltoscnadali juubeliaasta, lisaks võrratut võrkpalli, ikka ööjooksu ja mitmeid teisi eesootavaid sündmusi.

Kultuuririkkus võiks tähendada ka kultuurse käitumise rikkust. Mind kurvastab ühiskonnas leviv laimav ja lahmiv mentaliteet, kus inimesed sõnavabaduse tuules oma sõnade eest vastutamata justkui maratoni jooksevad. Heaoluühiskonna ja demokraatia võimalustest pigistatakse välja kõik võimalik, unustades seejuures kohustused kodanikuna ja kaasteeliste ees. Nõudlik tuleb olla ka iseenda vastu. Kuigi kergem on hukka mõista, kui mõista, annab just püüd teha viimast inimlikkusele olulise mõõtme.

Ma ei tea, kelle tsitaat see on, aga kõnetas: „Inimese ülim mõõdupuu ei ole see, kus ta seisab mugavuse hetkedel, vaid see, kus ta seisab väljakutsete ja vastuolude ajal.“ Me ei pruugi kõiges alati ühel nõul olla, kuid ka erimeelsuste korral on oluline mõista muutuste eesmärke.

Rakvere linnal nagu kõigil omavalitsustel Eestis on ees ka palju väljakutseid, kus pingeline eelarve nõuab otsuseid ja valikuid. Maakonna keskusena on meil tõusev surve nii sotsiaal- kui haridusvaldkonnas. Vajadused nii hoiu-, lasteaia- kui ka koolikohtadele on pigem kasvanud, mitte kahanenud nagu prognoosid ennustasid. Inimesed on meile tähtsad ja otsustes lähtume laiema üldsuse huvidest. Nii nagu vabadus ei ole iseenesest mõistevav, ei ole võimalikud sageli ka lihtsad valikud.

Vabadus on vastutus. Meie kõigi kohustus on vabadust hoida. Austuse ja armastusega. Hoides ja väärtustades vabaduse eest võidelnuid ja neid, kes teevad seda ka praegu. Hoides ja armastades aga ennast ja lähedasi meie ümber, toidame headust ning valu ja vaenu on siis kindlasti vähem. Ma ei oleks mina, kui ma ei räägiks teile täna midagi armastusest. Eks ütleb jumalasõnagi: „Armasta oma ligimest nagu iseennast. Armastus ei tee ligimesele kurja.“

Rakverel on teiega väga vedanud, sest läbi oma igapäevaste tegevuste annate te kõik oma panuse meie linna edusse ja arengusse. Loodan, et teete seda jätkuvalt, ja ikka armastusega. Aitäh, et olemas olete! Hoiame üksteist ja hoiame oma kallist kodu, Rakveret. Hoiame vabadust ja hoiame Eestit!

Ilusat Eesti sünnipäeva!

Triin Varek,

Rakvere linnapea