Rakvere linnavalitsuse vana hoone müüakse maha

220373

Linnale kuuluv Tallinna tn 5 kinnistu müüakse SAle Virumaa Muuseumid Politseimuuseumi laiendamiseks. Saadud tulu, 180 000 eurot kasutatakse Pauluse kiriku renoveerimiseks, luues seejuures tingimused kunsti kaasaegseks eksponeerimiseks.

 

Liisi Kanna

 

Rakvere linnavolikogu otsustas sõlmida Kultuuriministeeriumiga ühiste kavatsuste kokkuleppe, mille järgi eraldab ministeerium SAle Virumaa Muuseumid 180 000 eurot Tallinna tn 5 kinnistu ostmiseks.

Kokkuleppe teine pool ütleb, et Rakvere linn investeerib selle raha Pauluse Kiriku hoone renoveerimiseks multifunktsionaalseks Arvo Pärdi nimeliseks kontserdimajaks, kus luuakse ka kaasaegsed tingimused kunsti eksponeerimiseks.

 

Politseimuuseumi laienemine

Rakvere linnapea Mihkel Juhkami rääkis, et pika aja vältel on SA Virumaa Muuseumid palunud neile üle anda linnale kuuluv tuletõrjekuur, sest muuseum vaevleb ruumipuuduses. Senini on aga jutud katki jäänud. „Peale meie kolimist kerkis teema taas üles. SA on väga huvitatud Politseimuuseumi laiendamisest. Nad sooviksid nii kuuri kui Tallinna tn 5 hoonet,“ nentis linnapea. Ta lisas, et plaanis on ehitada ka sisehoov atraktsioonipargina välja.

Paralleelselt on linnavalitsus plaaninud kinnistu võõrandamist. „Asja lahendamiseks on Kultuuriministeerium nõus õla alla panema. Üldjoontes ei näe nad väga võimalusi betooni panustamiseks, kuid Rakvere linna puhul oldaks selleks valmis, kui Pauluse kiriku hoone saaks seeläbi koha, kus kunsti näitamiseks kaasaegsed tingimused, nii turvalisuse kui valgustuse osas,“ selgitas Juhkami. Ta lisas, et nii saaks Rakveresse ka KUMU varaaida eksponaate tuua.

  1. aastal hinnati Tallinna tn 5 kinnistu väärtuseks 190 000 eurot. Volikogus kerkis küsimus, miks ei panda kinnistut oksjonile. Linnapea sõnul ei ole aga hinnavahe sedavõrd suur ning tänu sellisele lepingule oleks ajalooline hoone ka linnarahva kasutuses. Lisaks rikuks selle ärihoonena kasutusse võtt muuseumi laienemise plaanid.

 

Galerii asukoht

Volikogu liikmele Priit Verlinile tegi muret, et mitte kõik linna kunstnikud ei ole galerii Pauluse kiriku hoonesse loomisega nõus. Ka Verlin ise leidis, et näitusesaal peaks olema linna keskel. „Galerii peaks olema seal, kus käib elu. Meil puudub linna süda, siis nihkuks see veelgi eemale. Meil on vaja kesklinna inimesi tuua,“ selgitas ta.

Volikogu liige Tauno Toompuu vaidles kunstnike seisukoha osas vastu. „Ka kultuurikomisjonis on kunstnikke, kes on päri olnud ja Rakvere Galerii kureerijad andsid samuti heakskiidu,“ sõnas Toompuu.

Juhkami nentis, et uues kultuurikeskuses kunsti näitamise võimaluste loomine ei tähenda iseenesest, et Rakvere Galerii peaks uksed sulgema, samas võib kaks asja ühendada.

Pikast diskussioonist hoolimata hääletas volikogu ühiste kavatsuste leppe poolt ning viimase allkirjastamine leiab aset 6. jaanuaril.

 

Rakvere Tallinna tn 5 hoone. Foto arhiiv