Lugu erakordsest jalgpallurist

Täna jõuab kinodesse spordi- ja dokumentaalfilm „Diego Maradona“, kus näeb vutilegendi tõusu ja langust.

Tõnu Lilleorg

Diego Armando Maradona on täna 58-aastane ja teda peetakse ajaloo üheks parimaks jalgpalluriks. Ta tuli Argentina koondisega 1986. aastal maailmameistriks ja vedas Itaalia klubi Napoli tabeli lõpuosast kahel korral riigi meistriks. Filmis näeme vutilegendi karjääri ja eraelu olulisemaid perioode nii, nagu need sündmuste toimumise ajal said filmilindile võetud.

Kogu film ongi kokku lõigatud kroonikakaadritest, millest enamus pärineb Maradona isiklikust arhiivist. Kaadri taga meenutavad sündmusi inimesed, kes olid Maradona kõrval ja ka peategelane ise. Eriline on, et tänases mõistes on kõik need liikuvad pildid udused ja kehva kvaliteediga, kuid kuna peategelase lugu on niivõrd eriline, lisab see udusus filmile ainult ehtsust.

Maradona tee oma aja maailma parimaks jalgpalluriks oli täiesti erakordne. Legendi lapsepõlv möödus Buenos Airese ülivaeses äärelinnas, kus tema lemmikleluks oli jalgpall. Juba 15-aastaselt sai Diego kutse kohalikku meeskonda ja teenitud palga eest ostis ta oma perele korteri.

Andekas noormees kutsuti mängima Euroopasse ning tema põhiliseks klubiks sai Itaalia klubi Napoli. Seal kujunes argentiinlasest täielik kangelane. Kuid peagi ilmus Maradona ellu kokaiin ja ka kogu linnarahva põlguse alla sattumine. „Ma olen kas must või valge, kuid mitte kunagi hall,“ on Maradona end iseloomustanud.

Ilmselt puudutab film rohkem neid, kel on vutilegendi mängijateest isiklikke mälestusi. Mul on hea meel nende hulka kuuluda, sest poisina rippus mul Maradona plakat seina peal.

Linateoses on üliemotsionaalseid hetki, nende seas kaadrid 1986. aasta MM mängust Argentina-Inglismaa, kus Maradona lõi kaks erakordset väravat. Neist ühe käega ja teise nii, et ta liikus keskväljalt koos palliga otse värava alla, mängides teel mööda lausa viiest vastasmängijast ja lõpuks ka väravavahist.

Sellest mängust kuuleb filmis katkeid Argentina telekommentaatorilt, kes ütles nii: „Aitähh, Jumal, Maradona, jalgpalli ja nende õnnepisarate eest!“

Film „Diego Maradona” on lummav meistriteos, mis võiks pakkuda elamuse paljudele.

Maradona teel pallimurule.

Foto: kaader filmist