Rakveres Pikal tänaval on välja pandud näitus „Elav vana linn“

Tekstide autor Anna Luther Rakveres näituse avamisel. Foto: Katrin Uuspõld

Muinsuskaitsepäevade raames avati Rakveres Pikk 22 platsil välinäitus „Elav vana linn“, mis jääb avatuks kuni 14. oktoobrini. Huvilistel on võimalik ülevaade saada ka veebinäitusena muinsuskaitseameti kodulehel https://muinsuskaitsepaevad.ee/veebinaituse-tutvustus/.

Vanalinn on linna identiteedi kandja – paik, kus ajaloolised ja kaasaegsed kihistused moodustavad elava ruumilise terviku. „Need inimesed, kes üle Eesti pärandit hoiavad ja korrastavad, on sageli sama erilised kui majad, mida nad korrastavad,“ ütles avamisel muinsuskaitseameti vanalinnade nõunik Kaarel Truu.

Näitus  jutustab 11 lugu Eesti eri paikadest. Neid lugusid räägivad inimesed, kes on oma linna arhitektuurse pärandiga tihedalt seotud ja hoiavad seda elavana. Nende inimeste usk vanalinna kui väärtuslikku elukeskkonda on vankumatu ja nad tegutsevad väljakutsete kiuste.

Üks lugu viib vaataja näitusepaigast mõnisada meetrit edasi, Rakvere Kolmainu kiriku kõrval asuvasse kogukonnakeskusesse pastoraadihoones. Põhjaliku remondi läbinud ja kaasaegse sisustuse saanud hubases ühises kodus elab kümme intellektipuudega inimest.

Näitus juhatab vaataja muuhulgas ka Pärnusse taastatud häärberisse, Tallinna Ladina kvartalisse, Lihula muuseumisse, Valka lõvipeadega majja, Tartu Elektriteatrisse.

Näituse intervjuud ja tekstid on koostanud Anna Luther, fotod ja videod on teinud Kärt Petser.

Katrin Uuspõld