Rakveres tõrjutakse maailmalõppu kontserdiga

maagiline 18

Maagiline maailmalõppu märkiv 18.08.18 kell 18.18 tabab Rakveret hetkel, kui linna on kogunenud tuhanded öösel jooksmise huvilised. Kuu on Kaalude tähtkujus, mis tähendab, et kõik on võimalik – igaühe panus on oluline, et tasakaal säiliks.

Elame selle maailmalõpuhõngulise hetke koos üle Rakveres Linnakodaniku Majamuuseumi hubases aias õunapuude varjus kahe põneva bändi abil. Eks siis paistab, kas hiljem ongi üldse kuhugi joosta ja kuhu poole joosta.

Kallomäki Soomest viib läbi folgilik-rituaalse puhastuskontserdi ja Eesti oma Tont sunnib oma loodushelidest inspireeritud ämbientsete šamaanirütmidega kõik meid ümbritseva kurja ja meie maailma hävitava taganema. Tule ja vabane oma deemonitest!

Kallomäki alustas Tero Kalliomäki (Embassy of Silence, Uinuos, Saattue, ex-Yearning) ühemehe paganfolk/metal muusika projektina. Musitseerib ta omavalmistatud elektrilisel hiiu kandlel omaloomingut ning esinemised ja laulud on seotud Tero müütilise kultusliidri Roka Ukri tegemistega. Varsti, esimeste demolugude salvestamisel, kutsus ta appi külalislaulja.

Peagi otsustas aga kokku panna bändi ja uueks bändinimeks sai Kallomäki (kondimägi). Instrumentidest kasutab bänd hiiu kannelt, tšellot, šamaanitrummi, luid jne, kuid mitte ühtegi kitarri.

Bändi kontserdid on šamanistlikud rituaalid, kus kasutatakse rohkelt improviseeritud loitsusid ja verd. Bändi debüütalbum „Roka Ukri“ ilmub augustis 2018 plaadifirma Symbolic Records alt.

„Luud on trummid, bassid on lihased, nahk looduse lõpmatute mustritega tätoveeritud,“ kommenteerib oma muusikat Tont ja jätkab, „tegelikult on kõik mu kraam reisidest ja loodusest inspireeritud, mingi enda läbielatud kogemus, reis, matk… olen nagu selline vahendaja teistele, läbi muusika.“

Ja kirjeldab oma muusikat lõiguga Jaan Vahtra jutukogumikust „Kuldne laev“ (1938), jutust nimega „Tondid tare taga“: „Nii need tondid sinna tare taha tekkisid, kellest kõneleb vana rahvalaul. Nähtusi ja hääli, mida põhjalikult järele ei uuritud, peeti tontideks ja vaimudeks. Tänapäeval ei saa tonte enam olla, sest inimesed on arukamad kui vanasti.“

Eesti ainus heliarhitekt Taavi Tulev nimetab Tonti kõige šamanistlikumaks muusikuks Eesti muusikamaastikul.

Teistkordselt kannab Tumeromantika Õhtu Rakveres numbrimaagiast tulenevat müstilist vaibi, eelmine kord õnnestus maailm Rakveres päästa. Sissepääs kontserdile on tasuta, vabatahtlik annetus osalemispanusena aitab korralduskulude katmisel. Kontsert algab minutipealt kell 18.18.

Risto Kukk

Peaesineja Kallomäki.

Foto: Elise OY

Kallomäki „Kalmankehto” – https://youtu.be/MBXUdiXhTCE

Kallomäki „Jälleensyntymä“ – https://youtu.be/ctKtByP3YqU

Kallomäki live at TVO, Turku 2018 – https://youtu.be/-QstTFXiuAo

Tont „Metsaõite mesi” – https://youtu.be/1ODWSNE9clk

Tont „Varjud hiilivad” – https://youtu.be/eYIGJfVIKVo

Tont „Põlevad silmad” – https://youtu.be/9tQdpQR69lw