Rõõmurohket sügist ja inspireerivat kooliaastat!

Triin Varek. Foto: Olga Makina

Kätte on jõudnud uus kooliaasta, mis pakub hulgaliselt võimalusi kasvamiseks, õppimiseks ja eneseteostuseks ning toob endaga kaasa nii väljakutseid kui ka rõõmuhetki. Olgu see teekond kõigil täis põnevust ja õppimisrõõmu!

Tänavu sügisel algab Rakvere linnas õppetöö seitsmes koolis. Rakvere linna munitsipaalkoolides (Rakvere Vabaduse koolis, Rakvere Reaalkoolis ja Rakvere Põhikoolis) istub algaval õppeaastal koolipinki ligi 1600 õpilast ja esimest korda alustab kooliteed 162 väikest koolijütsi.

Tarkusepäevale ja eesootavale kooliaastale mõeldes tasub võtta hetk ja mõtestada hariduse väärtust ning selle mõju meie eluteele. Haridus on nagu varakamber, mille võtme leiame iseenda püüdlustest ja uudishimust maailma vastu. See aitab meil mitte ainult avardada oma teadmiste ja oskuste piire, vaid kujundab meid ka inimestena.

Hariduse omandamine on oluline mitmel tasandil. Esiteks annab see meile võimaluse mõista maailma sügavamalt ja selgemalt. See avab ukse teadmiste rikkusse, mis on kogutud läbi aegade ning võimaldab tõlgendada minevikku, mõista olevikku ja kujundada tulevikku. Teadmised pakuvad perspektiivi ning võimaluse näha asju mitmest vaatenurgast.

Teiseks annab haridus meile vahendid enesearendamiseks ja eneseteostuseks. See annab enesekindluse ja julgustab avastama oma huvisid ning püüdlema nende suunas. Haridus õpetab kriitilist mõtlemist, analüüsivõimet ning oskust väljakutsetega toime tulla.

Noorele inimesele annab haridus vundamendi, millele rajada oma unistusi ja eesmärke. See aitab tal leida oma tee, avastada tugevusi ja töötada nõrkuste kallal.

Sügishooaeg ei ole alati aga kõigile rõõmutoov, sest kui suvekuudel on puhkused, rohkem rõõmu lähedastega koosolemisest ja ka rannamõnude nautimist, siis toob sügis endaga kütteperioodi ehk suuremad kommunaalarved ning peredele suuremad väljaminekud nii koolitarvete soetamiseks kui lastele huviringide võimaldamiseks. Elukalliduse tõus ja toidukorvi kallinemine on mõjutanud iga inimest ja toimetulekuraskustesse sattumise eest ei ole kaitstud keegi.

Kindlasti on oluline mõistlik tarbimine, kuid eluks vajalikust ei saa loobuda. Kõigil omavalitsustel lasub kohustus läbi oma võimaluste, on selleks toetused või teenused, inimesi aidata. Ootamatult murede küüsi sattudes ei maksa oma murega üksi jääda ja võimalus on tulla nõustamisele omavalitsusse. Muidugi on kahju, et riigipoolne tugi kohalikele omavalitsustele on vähenenud ning pigem on kasvanud kohustused ja ootused. Teenuste kättesaadavus ja ka toetusvõimalused on valdades-linnades erinevad. Ka lasteaiakohtade olemasolu ning hariduslike erivajadustega lastele parima võimaldamine on iga omavalitsuse ülesanne, Rakvere linn maakonna keskusena ei suuda paraku kõiki maakonna murekohti üksi lahendada.

Omavalitsustel on ees järgmise, 2024. aasta eelarvete koostamised ning olulised otsused, millised saavad olema eesolevad investeeringud, mahud teenuste arendamisesse ning nn pehmed tegevused. Läbi oma esindajate hoolekogudes, kogukonnas ja muidugi volikogudes on võimalus viia oma piirkonna ettepanekud omavalitsusjuhtideni. Mõista tuleb muidugi seda, et hea on teha ettepanek ka antud teema kuluallika katte osas. Ikka on vajalik meelde tuletada, et omavalitsus saab arendustegevusteks kasutada laekuvat tulumaksu, mõnda projektitoetust või võtta laenu. Seetõttu kõik nn helesinised unistused alati ei täitugi. Tuleb teha ratsionaalsed valikud ja otsused.

Naastes kooliteema juurde, siis õpetajad ja tugispetsialistid on avatud ning abivalmid ja suudavad kindlasti abiks olla erinevate küsimuste korral, teavad suunata, kelle poole pöörduda või kust on võimalik tuge leida. Hea koostöö pere, st kodu ja kooli vahel on laste jaoks kooliteel ülimalt oluline.

Kallid koolipered, teie moodustate ühtse ja toetava ühenduse. Koos tegutsedes saab luua parima õpikeskkonna, kus igaüks tunneb end väärtustatuna ja hoituna. Head õpetajad, teie pühendumus ja teadmised on need, mis juhendavad meie õpilasi teadmiste teel. Olge inspiratsiooniks ning aidake avada noorte uksi teadmiste maailma.

Kallid õpilased, teie olete tuleviku kujundajad. Olge uudishimulikud, avatud meelega ning ärge kartke küsida, avastada ja proovida uusi asju. Õppimine võib olla nagu seiklus, kus igal sammul avanevad uued maailmad. Ärge unustage, et teadmised on võti teie unistuste ja eesmärkide saavutamiseks. Õppimine ei piirdu ainult koolitundidega. Iga päev on täis õppimisvõimalusi, seega õppige läbi kogemuste ja ärge kartke ka vigu teha. Need on sammud teie arenguteel. Seadke endale eesmärgid, pingutage ja nautige õppimise protsessi. Õpite ikka endale, mitte kellegi teise jaoks. Aga võtke aega ka oma hobide jaoks. Ning olge palun hoolivad oma kaasteeliste suhtes. Soovin teile uueks kooliaastaks rõõmu, entusiasmi ja järjepidevust.

Armsad vanemad, teie toetus, mõistmine ja koostöö on olulised iga noore hariduslikul teekonnal. Väga oluline on kodumeeskonna tugi ja tunnustus. Teie osalus koolielus loob silla kodus õppimise ja koolis toimuva vahel.

Soovin kõigile värvilist ja rõõmurohket sügist. Ja muidugi kaunist esimest koolipäeva ning inspireerivat ja meeldivat kooliaastat!

Triin Varek,

Rakvere linnapea