Seiklus moedemonstratsioonil

zupilinn

Homsest jõuab Rakverre kinno – nagu mujalegi suurematesse linnadesse – uus kodumaine koguperefilm „Supilinna salaselts“.

Vaadates seda seiklusfilmiks nimetatud uudisteost, tuli mulle meelde moebränd Kalamaja Printsess, sest just moedemonstratsioonina näib filmi alguse imeilus linnamiljöö, mis on filmitud Tartu Supilinnas, tänases moodsas elurajoonis. Suvisel vabaõhupeol, kus rahvast lõbustab teatrietendus ja naised liiguvad ringi kaunites suvekleitides ning mehedki igati klanitud moel, tutvume peategelaste nelikuga. Mari, Sadu, Olav ja Anton nimetavad end Supilinna salaseltsiks, kimavad ratastega ringi ja mängivad aardejahimängu.

Korraga tabavad linna kummalised sekeldused, mis näivad pärinevat toidust või joogist. Lapsed asuvad otsima vastumürki, mille asukohta viib keeruline vihjete süsteem, kus ei puudu vanad ürikud ja hauakambrid. Tegelastel tuleb teha kõvasti mõttetööd ja peamist vastutust kannab salaseltsi juhtfiguur Mari. Siin jäi puudu hoogsusest, sest kogu see vihjete skeem on liiga raamatulik, samuti jäi Maril puudu edasiviivast peegeldusest oma tegevusele kaastegelastelt ja keskkonnast, selle olemasolu loonuks õige seiklusfilmiliku vaardi. Kuigi vihjetejahi tegevusliini võinuksid stsenaristid trimmida, kompenseerib kokkuvõttes selle ajutise tühikäigu ikkagi Tartu linn ise. Tegelasi ühendavad elukohad, töökohad ja kogu linnakeskkond on mõnusalt hoomataval distantsil ja suurepärase puutega üles filmitud.

Rääkides osatäitmistest ja olemata päriselt kindel, kuidas see kõlab koguperefilmi kontekstis, särab tõelise silmakommina Mirtel Pohla (mängib noorteadur Kadrit), kes kihutab Emajõel mootorpaadiga ja kaunistab iga kaadrit oma nõtke kohaloluga. Suurepärase rolli, mis esilinastusel olnud lapspublikult ka naerurõkatused välja meelitas, teeb Kaido Höövelson muheda pereisana. Rakvere koolipoiss Sten-Markus Rohtla esitab hästi oma tegelaskuju nutikust ja tänavapoisilikku jultumust. Ja sobivalt mängib filmis ka võrratu Karin Rask, kelle loominguks ülalmainitud moebränd ongi.

 

Tõnu Lilleorg

 

Salaseltslased suvepeol, keskel Olav ja Anton (mängivad Hugo Soosaar ja Karl Jakob Vibur), kes vaatavad otsa Marile ja Sadule (mängivad Olivia Viikant ja Arabella Antons). Foto: kaader filmist