Selgusid Rakvere Kroonimärgi saajad

btr

Rakvere Linnavalitsuse otsusega pälvivad linna teenetemärgi tänavu Rakvere Teatri kauaaegne näitleja Helgi Annast, Rakvere Haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev ja staažikas ettevõtja Tõnu Leppik.

Teenetemärgid antakse üle Rakvere linnapea Triin Vareki ja linnavolikogu esimehe Mihkel Juhkami Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtul Rakvere teatrimajas pühapäeval, 23. veebruaril.

Rakvere linnapea Triin Varek sõnas, et Kroonimärk on Rakvere linna kõrgeim tunnustus, mida antakse välja juba 24. aastat. „Valiku tegemine on vastutusrikas ja keeruline, arutelud on põhjalikud ja pikad. Ka sel aastal vääriksid kõik teenetemärgi kandidaatideks esitatud inimesed tunnustust, kuid valik langes just neile kolmele silmapaistvale inimesele,“ lausus linnapea.

Helgi Annast lõpetas 1972. aastal Tallinna Konservatooriumi Lavakunstikateedri V lennu. Samal aastal sai temast Rakvere Teatri näitleja. Ligi 50 tööaasta jooksul on Helgi üles astunud enam kui 50 Rakvere Teatri lavastuses, luues osatäitmisi, mis on pälvinud tunnustust nii kolleegidelt kui ka teatrikülastajatelt.

Foto: Haide Rannakivi

Helgi praeguses repertuaaris on esindatud nii laste- kui noortelavastus, eesti algupärand ning draamaklassika. Ta on osalenud ka filmides (1990 „See kadunud tee“) ja teleseriaalides (2018 „Pank“). 1979. aastal tunnustati teda Teatriliidu aastapreemiaga Sonja rolli eest lavastuses „Onu Vanja“. 40 aastat hiljem, 2019. aastal valminud „Onu Vanja“ uues lavaversioonis on tal täita Marina roll.

Oma tööeetika ja ellusuhtumisega on ta alati kolleegidele toeks ja eeskujuks. Tänastele teatritegijatele on Helgi oluliseks järjepidevuse kandjaks ja põlvkondade sidujaks.

Ain Suurkaev töötas aastatel 2005–2012 Rakvere abilinnapeana ja oli 2012–2017 linnavalitsuse liige. Omades pikaajalist ja edukat töökogemust avalikus sektoris, panustas ta Rakvere Linnavalitsuses olles oma energia ja teadmised kultuuri, hariduse ja kogu linnaruumi arengusse.

Foto: isamaa.ee

2012. aastal sai temast AS Rakvere Haigla juhatuse esimees. Ain Suurkaev asus Rakvere Haiglat juhtima ajal, mil haiglal tuli vastu võtta mitmeid olulisi otsuseid ja need kohe ka ellu rakendada. Ain Suurkaev suutis kiiresti saavutada haigla töötajate toetuse eesseisvatele kauaoodatud arengutele.

Nii valmis 2014. aastal uus õenduskorpus koos haiglahoone soojustamise ja olemasoleva haiglahoone osalise renoveerimisega. Kaasajastati sünnitus-, laste- ja intensiivravi osakond. Aastal 2018 renoveeriti erakorralise meditsiini osakond ja 2019 pesumaja korpus. Haigla arstide ja meditsiinipersonali käsutusse on soetatud kaasaegset aparatuuri ja tehnikat, mis kiirendavad patsientide ravimisel õigete otsuste langetamist. AS Rakvere Haigla on Ain Suurkaevu juhtimisel arenenud kaasaegseks meditsiiniasutuseks.

Tõnu Leppik on aastate jooksul olnud Rakvere ajaloolise Pika tänava arendamise eestvedajaks. Ta on renoveerinud Katariina külalistemaja hoone, kus tegutseb hostel ja restoran ning olnud edukakas ettevõtjaks ja tööandjaks ka tavanditeenuste osutajana ning puidutöösturina.

Foto: Kristel Mänd

Suure teatri-, kunsti- ja kultuurihuvilisena on Tõnu Leppik toetanud Rakvere vanalinna festivali, linna kultuuri- ja spordiseltside tegevust ning erinevaid Rakveres toimuvaid kultuurisündmusi. Lisaks on ta panustanud Rakvere Kolmainu kiriku arengusse, olles mitmel perioodil olnud valitud ka kiriku nõukogu liikmeks.

Statuudi kohaselt antakse Rakvere linna teenetemärk füüsilisele isikule Rakvere linnale osutatud eriliste teenete eest. Teenetemärki antakse üks kord aastas ja kuni viiele isikule. Rakvere linna teenetemärgi saajate nimed kantakse Rakvere linna auraamatusse.

Kuulutaja