Sport, kultuur ja heategevus andsid tooni 2021. aasta tegudes

Lääne-Virumaa juurtega maadleja Epp Mäe võttis vastu ka maakonna aasta teo 2021 – sellest aastast on tema kontol Euroopa meistri tiitel ning maailmameistrivõistluste hõbemedal.
Foto: Katrin Uuspõld

19. korda kuulutati välja Lääne-Virumaa aasta teod ning võitjad osutusid sportlikeks: isikuteoga kogus enim hääli Epp Mäe, kes võitis naistemaadluses MM hõbemedali ning ühisteoks tunnistati Sõmeru-Näpi piirkondade rahvaspordiväljaku rajamine.

Katrin Uuspõld

„Tahan kõigile teistele nominentidele soovida siiralt südamest õnne. Ma arvan, et minu tegu ei ole suurem kui teie oma,“ lausus treeningute vahepeal Sõmeru keskusehoonesse Lääne-Virumaa aasta teo pidulikule üritusele tulnud Epp Mäe.

Epp Mäe saavutas 6. oktoobril 2021 Oslos toimunud maadluse MM-il  teise koha ning tuli Euroopa meistriks 22. aprillil 2021 –  Lääne-Virumaa aasta isikutegude seas kogus ta suurima häältesaagi.

Heateod haiglale

Teisele kohale hääletati Riina Talen vabatahtliku töö eest Rakvere haiglas. Nimelt läks naine hooldaja abilisena appi Rakvere haiglasse ajutise nakkusosakonna meeskonnale. ”Ta oskas ja julges küsida, ettepanekuid teha toimetades nii, nagu reeglid ja juhendid ette näevad. Tagasiside haigla personalilt oli, et ta oleks nagu seda ennegi teinud. Lisaks oma füüsilisele abile korraldas ta toetuse kogumise,” kõlas Riina Taleni iseloomustamiseks.

Kolmandaks tunnistati Sõmeru põhikooli õpetaja Kadri Mark, kes vedas eest heategevusprojekti, mille käigus üllatati Rakvere haigla Covid-osakonna töötajaid rikkalike tervisekorvidega, et tohtrid-õed-hooldajad saaksid veidi energiat ja rõõmu oma töö tegemiseks. ”Koolis ei tule lastele asju ainult rääkida, vaid ka ette näidata,” rääkis Kadri Mark, kelle algatusega nii lapsed, lapsevanemad kui õpetajad kaasa tulid.

Sport ja kultuur

Ühistegude kategoorias tunnistati rahvahääletusel 2021. aasta olulisemaks teoks Sõmeru-Näpi piirkondade rahvaspordiväljaku rajamine. Seda väljakut kooli lähedale oodati aastaid ning oktoobrikuus see lõpuks ka avamiseni jõudis. Valgustatud väljakut saab kasutada avalikkus ning kogu maakonna spordiorganisatsioonid oma treeninguteks ja võistlusteks.

Rakvere valla spordi- ja tervisedenduse spetsialist Siiri Kohver rääkis, et valla jalgpalliklubi FC Rakvere United treenis uuel väljakult usinalt kuni lume tulekuni. ”Väljak oli igapäevaselt kasutuses, ka külalapsed võtsid selle väga ruttu omaks. Õhtuti oli palju peresid uudistamas ning osavus- ja virgestusala kasutamas. Batuudid muutusid väga populaarseks. Paar korda nädalas olid meil üldfüüsilised treeningud – väljak oli kogu aeg kasutuses,” rääkis Siiri Kohver. Ta nimetas, et väiksema koormuse sai pallimängude väljak. ”Võrkpall, korvpall ja tennis vajavad veel veidi taganttõukamist,” nimetas Kohver.

Küll kiideti kehalise kasvatuse tundides heaks jooksurajad ja kaugushüppekastid ning jalgrattaparkla võeti kooli poolt väga ruttu kasutusse. ”Lume tulles ajasime algul labidatega koos Janek Seidelbergiga osavus- ja virgestusala lahti, kes vähegi tahtis, sai käia kõhulihaseid treenimas ja batuudil hüppamas. Aga nüüd on lund nii rohkelt, et väljak on uinuvas olekus. Ootame kevadet!” rääkis Siiri Kohver.

Teisele kohale ühistegude seas valiti Läsna teater August Kitžbergi näidendi ”Libahunt” Loobu mõisa aidas lavale toomisega. Ühtlasi tähistas Läsna teater sellega tagantjärgi 2020. aastal 20-aastaseks saamist. Lavastuses tegi kaasa pea kogu Läsna teatri trupp ning Läsna-Loobu külakoor.

2021. aasta ühistegudest kolmandaks tuli Lehtse kammerkoor  Boriss Kõrveri opereti ”Ainult unistus” lavastamisega. Ühtlasi esitas vähendatud koosseisuga Lehtse kammerkoor ka tunnustusüritusel palu samast operetist.

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Sven Hõbemägi märkis oma pöördumises, et kuigi sõna „positiivne“ ei ole hea viimasel ajal eriti kasutada, on kõigi tunnustatute tegudel ometi positiivne mõju.

Aasta tegu valitakse üles seatud nominentide hulgast rahvahääletusel, aasta teo valimist korraldavad Lääne-Viru omavalitsuste liit (VIROL) ja maakonnaleht Virumaa Teataja. Tunnustuse saajad said kingituseks klaasikunstnik Riho Hüti taiesed.

ISIKUTEGU  2021 nominendid

Siiri Lahe: konkursi ”Aasta tööstur 2021” võitmine

Helmi Urbalu: MTÜ Vahva Värk loomine

Peep Veedla: raamatu ”Laululuige lummuses” avaldamine

Ain Kütt: kolmas krimipõnevik sarjast „Sagadi paruni mõrvalood“

Odette Kirss: ajaloo-alane uurimus ”Rakvere elanikud kreisilinna aastail 1783–1917”

Johannes Pihlak: Rakvere Funkfest 2021 korraldamine

ÜHISTEGU  2021 nominendid

Dmitri Harchenko, Anne Nõgu: Collage sur P-Ä-R-T balletietenduse lavaletoomine

Rakvere Laskespordiklubi MTÜ, MTÜ Viru Laskurklubi: Männikvälja välilasketiiru rajamine

Tarvanpää Selts: veebinäituse korraldamine

Ene Ehrenpreis ja Pille Kajar (projekti eestvedaja Viru-Nigula Hariduse Selts): Maarja kabeli puhkeala valmimine Viru-Nigulas

Skulptuuri püstitamine Rakvere linna aukodanikule Edith Kotka-Nymanile

Kondivalu kogukonna päev