Täiuslik film teismelistele neidudele

Täiesti raudkindlalt võin öelda, et „Noored nõiad: uus sõsarkond“ on suunatud eelkõige teismelistele tüdrukutele ja just neile peaks see film kõige rohkem ka meeldima.

Margit Adorf

Muidugi võib linateos peale minna ka mõnele poisile või naisele või vanaisale, aga eelkõige on see siiski puhas tüdrukute film. Kui min oleksin täna veel teismeline, siis vaataksin seda filmi vähemalt kolm korda ja õhkaks sealjuures, kui kahju on, et sellises muinasjutus päriselt ei ela.

Muidugi ma ei mõtleks sellega loos asetleidvaid traagilisi sündmusi, vaid nii üldiselt, et oleks tulekerad ja muu värk, selline võimas käegakatsutav nõidus.

Kui te soovite linateosest saada filmiajaloolist elamust, siis peaksite teadma seda, et 1996. aastal linastus kultusfilmi staatusesse tõusnud „The Craft“, mis on praeguse filmi eelkäija. Ka seal on peategelasteks neli noort nõiaoskustega neidu. Nüüd linastunud film ei ole eelmise uusversioon, neis on täiesti erinev sündmustik.

Siiski, uus film on otseselt sündinud tollest 1996. aasta linaloost. Tänased teismelised ei pruugi olla seda näinud, nii pärast uue filmi vaatamist võib ka vana ära vaadata. Filme ühendavaks tegelaseks on tüdruk nimega Lily (Cailee Spaeny), kes kolib koos emaga uue kasuisa juurde. Uus film veidi täiendab eelmise lugu.

Ühesõnaga, Lily kolib koos emaga (Michelle Monaghan) uue kasuisa (David Duchovny) juurde. Veidikene tüdruk nagu aimab, et tal on mingeid võimeid, aga mitte päriselt. Tema nõiakunst ärkab ellu tänu kolmele teisele tüdrukule, kes vaikselt nõiakunsti harrastavad, kuid ei ole selles veel kuigi osavad. Pisut on asi ka selles, et neil ei ole kambas neljandat elementi, kes ringi täiuslikuks muudaks. Lilyst saabki see neljas.

Tegemist ei ole siiski puhtalt muinasjutufilmiga, siin on elulisi teemasid, nagu näiteks koolikiusamine, tärkavad armutunded ja, nii veider kui see ka pole, menstruatsioon.

Kuupuhastuse teema on ka üks neid põhjuseid, miks ma ütlen, et see film on raudselt adresseeritud just tüdrukutele ja mitte noortele üldisemalt. Sellega seoses on filmis õige mitu kiusamisstseeni ja tänu kuupuhastuse-äpardusele nõianeiud omavahel sõbrunevadki.

Muidugi lõpuks selgub, nagu kohe alguses aimata ongi, et kasuisa ei ole niisama kasuisa, vaid pigem kuri sorts. Ausaltöeldes oleks seda liini soovinud rohkem arendatuna näha, sest praegu jäi see üsna pinnapealseks ja Duchovny kasutamine mõjus selle tõttu täieliku raiskamisena.

Aga üldiselt, noortefilmi kallal iriseda ma ei taha. Ma ütleks, et atmosfäärilt ja põnevuselt on sellenädalane nõiafilm kindlasti ägedam kui Roald Dahli nõialoo ekraniseering, mis tuli kinodesse eelmisel nädalal.

Sõsarkonna loos kinolinal mingeid eriti hirmsaid eriefekte siiski ei kasutata, on paar natukene jubedat kohta, aga pigem on siin tegemist siiski optimistlikus võtmes meelelahutusliku filmiga, mitte õuduslooga. Jah, veidike hirmsaid sündmusi seal on, aga neid otseselt ei visualiseerita. Palju rohkem on niisama sõbrannatsemist ja rõõmu ning raskuste ületamist.

See on žanrifilm ja niisugusena peaks seda ka võtma. Kui teile ei meeldi müstikasugemetega noortefilmid, siis jätke see sõsarkonna linalugu julgesti vahele. Ei ole mõtet end ärritama minna, et ajuvaba ja sisutühi. Ei ole tegelikult. See on hästi emotsionaalne film ja poeb hinge kõigile, kes on kunagi oma elus olnud romantiliselt õhkavad puberteedid (või on seda praegu).

Filmi kõige suuremaks komistuskiviks, mis võib sellele netiavarustes antavaid punkte alla tõmmata, on see, et autorid julgesid selle siduda tolle eespool mainitud 1996. aasta kultusfilmiga. Kahe filmi võrdlejaid on kindlasti palju ja ilmselt on ka hordide kaupa neid, kes uuele miinuseid annavad juba ainuüksi sellepärast, et ega see uus kultuslikku staatusesse ei tõuse.

Ja mis siis sellest. Film on korralik – head näitlejad, emotsioonid laes, atmosfäär vägagi nõiduslik. Lõpp on pisut järsk, aga eks sellest punktist saavad siis kõik ise edasi mõelda. Ja muuseas, filmi lõpus näete vilksamisi ka seda näitlejannat (Fairuza Balk), kes mängis eelmises nõiasõsarate loos peategelast. Kui keegi kavatseb sellele filmile veel mõne järje teha, siis mina vaataks küll!

Noor nõid Lily (Cailee Spaeny) saab koos ema Heleniga (Michelle Monaghan) kasuisa Adami (David Duchovny) juurde kolides teadlikuks võlukunstidest. Foto: pressimaterjalid