Tallinna Talvefestival toob lavale arvukalt tippsoliste

Järgmisel nädalal toimub muusikute fondi PLMF eestvedamisel suurejooneline heategevuslik festival, millega kogutakse raha Eesti Vähiliidule liikuva kompuutertomograafi ostmiseks. Festivali kunstiline juht ja PLMFi asutaja Pille Lill rääkis põgusalt fondi loomisest ning tänavusel Tallinna Talvefestivalil ees ootavast.

Liisi Kanna

PLMF (Pille Lille Muusikute Fond) tähistab 20. aastapäeva – kui põgusalt meenutada, kuidas idee fondi loomiseks sündis?

Idee ei tulnud tegelikult minult. Minu hinges oli küll suur soov aidata kaasa, et Eesti muusikutel oleksid suuremad enesetäiendusvõimalused, kuid idee pakkus välja inglise Lord Carlisle. Ta teadis mind nii õpingute kaudu Londonis kui ka ooperilavalt ja tema algatusel see fond sündis.

Kuivõrd on aastatega fondi tegevused/sihtrühm muutunud?

Väga palju on muutunud. Alustasime üle Eesti kontsertide korraldamisega, sellele järgnes festivalide loomine, sündisid suve- ja talveooper, Akadeemia Nova õppekeskus koos erinevate meistrikursuste ja suveakadeemiatega, konkursid noorte talentide avastamiseks, laulu- ja ooperistuudio… Üks olulisemaid tähiseid oli PLMF Arts Managemendi loomine, et meie muusikud saaksid särada ka väljaspool Eestit.

Millist rolli kannab Tallinna Talvefestival ning millisele publikule on see suunatud?

Mingil hetkel tunnetasin, et inimesed võivad mõelda, et tippmuusikud ei märkagi, mis ühiskonnas toimub. Tundsin, et on oluline näidata, et kuna tegeleme enda hinge ja vaimu igapäevase arendamisega läbi muusika, siis me tajume kõike, mis maailmas toimub. Nii sündiski heateoalgatus „Tõsta pilk ja ava süda“ koos festivali kontsertidega. PLMF ja muusikud ning head inimesed on aastate jooksul toetanud suurperesid, puuetega lapsi, SOS Lasteküla jpt. Eelmisel aastal toetasime intellektipuudega inimeste töövõimalusi Camphilli külas ning sel aastal kogume vahendeid Eesti Vähiliidule liikuva kompuutertomograafi ostmiseks.

Festivalile ootame inimesi, kel hinges armastus muusika vastu ja südames soov aidata inimesi, kes täna abi vajavad. PLMF eraldab Vähiliidule 20 protsenti festivali piletitulust ning kutsume häid inimesi ja organisatsioone ostma nii festivali pileteid kui ka annetama.

Mis teeb tänavuse Talvefestivali eriliseks?

Tähistame sel aastal festivali raames PLMFi 20. aastapäeva. Pidulikul juubeligalal 19. veebruaril kell 17 Estonia kontserdisaalis tuleb lavale arvukalt eesti tippsoliste, kes kõik on fondiga olnud seotud pikki aastaid. Need on minu hingesõbrad ning eriline on kõikide nende muusikatalentidega, fondi sõprade ja loomulikult publikuga kohtuda. Solistidega koos on esinemas kontserdisaalis MUBA sümfooniaorkester, dirigendiks üliandekas muusik Jaan Ots. Endise Tallinna Muusikakeskkooli ja Georg Otsa nimelise muusikakooliga, nüüd siis MUBA-ga seob PLMFi samuti pikaaegne koostöö.

Festival algab sõbrapäeval erakordse kontserdiga Rootsi-Mihkli kirikus kell 15, kus esinevad Tallinna muusikakoolide noored talendid. See on tõeliselt tulevikku vaatav kontsert, sest paljudest neist noortest võivad sirguda meie tuleviku tippmuusikud. Festivalil esinevad veel eesti parimad klaveriduod, armastatud keelpillikvartett Prezioso ning külalistena ooperisolistid Lõuna-Koreast ja Itaaliast. Olen siiras tänutundes, sest tulemas on täiesti eriline festival ja ootame kõiki neist imelistest kontsertidest osa saama.

—————————————-

PLMF-i võib julgelt nimetada ainulaadseks kodanikualgatuslikuks nähtusest nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. PLMF kutsuti ellu ooperilaulja ja kultuuritegelase Pille Lille eestvedamisel 7. veebruaril 2003. aastal missiooniga igakülgselt toetada andekaid muusikuid nende professionaalsete oskuste edasiarendamisel. Samalaadset missiooni – luua arengueeldused kõige perspektiivikamatele solistipotentsiaaliga muusikatalentidele – kohtame erinevates fondides üle maailma, kuid ükski neist ei pühendu annetele vanusepiiranguid arvestamata. PLMF on seadnud eesmärgiks astuda muusikute ellu hetkel, mil nad seda kõige enam vajavad, siis, kui erinevad noorteprogrammid juba sulguvad ehk vanuses 25–35. PLMF ulatab abikäe esinemisvõimalusteks nii kodus kui ka välismaal, täiendõppeks, järjepidevaks konsultatsiooniks, kvaliteetsete instrumentide soetamiseks jpm.

—————————————–

Kompuutertomograaf

Eesti Vähiliidu uus eesmärk on osta madala kiirgusdoosiga uusima põlvkonna liikuv kompuutertomograaf, mida oleks võimalik kasutada ka väljaspool suuremaid linnu kogu Eestis.

Kompuutertomograafia, mis tagab patsiendile madala kiirgusdoosi, on asendamatu vähi diagnostikas ning väga efektiivne ägedate haigusjuhtude ja suurte traumade korral. Mobiilne kompuutertomograaf võimaldab nii kopsuvähi sõeluuringut kui ka teisi eriarstide määratud kompuuteruuringuid teha inimese elukoha lähedal väljaspool suurlinnu. Nii on võimalik kopsuvähi korral avastada haigus enne sümptomite ilmnemist või teiste kasvajate esimeste sümptomite korral varajases staadiumis, kui on võimalik vähist tervistuda.