Talud ootavad taas uudistama

Avatud talude päeva korraldatakse alates 2015. aastast, seega toimub sündmus tänavu juba üheksandat korda. Kui möödunud aastal osales 311 talu, siis tänavu lüüakse taas see rekord – registreerunud on ligi 350 talu.

Avatud talude põhipäev on pühapäev, 16. juuli, mil avatakse kõigi osalevate talude uksed. Paljud ootavad aga külalisi juba 15. juulil. Laupäeval toimub ka avaüritus, mis leiab sedapuhku aset Iisaku talus Kuusalu vallas, kus esinevad ansambel Uurikad ning Marek Sadam ning osaleda saab ekskursioonil ja töötubades.

Üle Eesti ootavad aga nii suuremad põllumajandusettevõtted kui ka väiksemad talud, põnevad loomad ja taimed, vinge põllumajandustehnika, päris talutoit, ringkäigud, töötoad ja veel palju põnevat. Igal talul on oma programm, milles ta näitab oma eripärasid.

Lääne-Virumaal saab sedapuhku külastada lausa 31 talu, neist koguni 11 Haljala vallas, 8 Vinni vallas, 4 Rakvere vallas, 4 Tapa vallas, 2 Väike-Maarja vallas ning üht talu nii Kadrina vallas kui Viru-Nigul vallas.

Minge uurige veebilehelt avatudtalud.ee omakandis avatavate paikade kohta või pange kokku päevakava hoopiski kaugemal asuvate talude külastamiseks. Paljud avatud talud jäävad mugavalt rongipeatuse lähedale ning Elron valmistab ette ka abistava kaardi, kust näete, millistesse taludesse ja millal rongiga sõita saab.

Avatud talude päev annab hea võimaluse näha, kuidas kasvab kodumaine toit, mida kujutab endast üks tänapäevane talupidamine või põllumajandusettevõte ning kui mitmekesine on maaelu.

Sündmuse algatamise eesmärkideks oligi tutvustada Eesti maaelu ja põllumajandust, Eesti toidu kasvatamist ja valmistamist ning populariseerida kohalikku toitu ja viia kokku tootjad ja tarbijad, soodustades seeläbi otse tootjalt tarbijale suhteid. Ning rahvas on aastate jooksul talude väisamise päeva vägagi omaks võtnud.

Möödunud aastal tehti taludesse üle 260 tuhande külastuse. Nüüd saab vaid põnevusega ootama jääda, kas ka see rekord tänavu purustatakse.

Liisi Kanna