Tamsalus avati 100 tamme tammik

DSC_0283

Lastekaitsepäeval toimus Tamsalus esindustammiku avamine, millega sümboolselt avati kõik Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks istutatud tammepargid.

Liisi Kanna

Avakõne pidas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, kes nentis, et Tamsalu sobib esindustammiku asupaigaks suurepäraselt juba oma nime pärast, mis tammemetsale viitab. „Loomulikult peab just siin olema see keskne tammik,“ sõnas president.

Kersti Kaljulaid märkis oma kõnes tammede aeglast kasvu ning et 100 tamme parkide istutamine on Eestile suur kingitus. „Eesti Vabariik 200 ajaks on Eestimaa täis neid Eesti Vabariik 100 tammikuid,“ lausu president.

Avamisel osales ka 100 tamme parkide idee üks eestvedaja, riigisekretär Heiki Loot. „Viis aastat tagasi tegi Riigikantselei üleskutse rajada Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva puhul igasse maakonda vähemalt üks saja tamme park,“ meenutas riigisekretär.

„Mul on väga hea meel, et seda üleskutset järgisid paljud omavalitsused, koolid ja lasteaiad üle Eesti, kes korjasid ja panid idanema tammetõrud, kasvatasid nendest suure hoole ja armastusega väikesed puud ning rajasid nendest juubeliaasta kevadel tammepargid, alleed ja salud,“ lisas Heiki Loot.

Kokku on kohalikud omavalitsused, koolid ja lasteaiad rajanud 26 suuremat parki. Lisaks on oma tamme või tammepargi istutanud mitukümmend korteriühistut ning eraisikut ja ettevõtet. Juubelikevadel on vähemalt ühe EV100 tammiku saanud iga Eesti maakond. Algatuse raames istutatud suurim park 2400 puuga asub Kurtnas, kõige kaugemal asuvad juubelipargid Kiievis ja Amsterdamis.

Tamsalus avati sümboolselt kõik Eesti Vabariigi sünnipäevaks istutatud juubelitammikud, eemaldades lindi sambalt, mille viidad osutavad ametlikele EV100 tammikutele. Saja tamme tammikute rajamise idee autoriks on Tiina Tallinn, kes samuti avamisel osales.

Esindustammiku ideekavandi „Sõnasalud“ autoriteks on Grete Veskiväli, Indrek Tiigi, Eve Komp, Kristi Tuurmann arhitektuuribüroost Allianss Arhitektid OÜ.

Tamsalu pargis on iga puu ümber Eesti vanasõnaga vöö. Vanasõnu aitasid valida Tamsalu Gümnaasiumi õpilased õpetaja Aime Topsi juhendamisel, ja redigeeris neid folkloristika osakonna vanemteadur, Tartu Ülikooli erakorraline professor Arvo Krikmann.

Üritusest võttis osa lausa kaks presidenti, lisaks Eesti riigijuhile ka siin ametlikul visiidil viibinud Austria president Alexander Van der Bellen – üheskoos istutati tammeparki 101. puu.

DSC_0326

Lastekaitsepäevale kohaselt osales üritusel märkimisväärselt palju mudilasi, kuid ka täiskasvanud uudistajaid jagus – kokku üle tuhande inimese. Pidulistele pakuti torti, lapsi rõõmustasid Leiutajate küla Lotte tegelased ning esinesid kohalikud lapsed ja ansambel Curly Strings.

Fotod: Liisi Kanna