Tänavugi tähistatakse Euroopa päeva

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Sellel aastal tuuakse üle Eesti Euroopa päev eestlasteni läbi teleekraani, sotsiaalmeedia ning digimängu „Minu Euroopa“.

„Minu Euroopa“ mängu saab mängida 9. mail hommikul 9st õhtul 9ni. Mängija läbib tee läbi Euroopa, vastates riikide kohta käivatele valikvastustega küsimustele. Küsimused on ajaloost, huvitavatest objektidest, kultuurisündmustest, tuntud inimestest ja rahvuslikest lemmiktoitudest. Õige vastuse korral hüppab mängija teekaardi alusel ülejärgmisele riigile, vale vastuse korral peab vastama uuesti eelneva riigi kohta uue küsimuse. Nii on kõige kiirematel võimalik Euroopa läbida vastates õigesti vaid 13 küsimusele.

Mängu läbijate vahel loositakse välja seitse 200 eurost Estraveli kinkekaarti, mida saab kasutada nii Eestis kui mujal maailmas viie aasta jooksul. Klassidel on eraldi võimalus mängida klasside arvestuses ning osaleda klassiekskursiooni kinkekaardi loosimises 600 euro väärtuses. Klassina osalemiseks peaks ühest klassist mängijaid olema vähemalt kümme, oma andmete juures saab seda eraldi märkida.

Lääne-Virumaa Europe Direct teabekeskus loosib lisaks eelpool toodud auhindadele eraldi välja klassiraha 300 eurot ainult Lääne-Virumaa koolide klasside arvestuses. Loosimises osalemise tingimus on samuti ühest klassist kümne mängija osalemine (kui klassis on vähem õpilasi kui kümme, siis peab osalema kogu klass). Loosiauhindade võitjad tehakse teatavaks 11. mail.

Koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga tuuakse vaatajateni populaarne suvesaade „Eesti mäng“, mis on sel korral pühendatud Euroopa teemadele ning kannab nime „Eesti mäng. Euroopa eri“. Saade jõuab eesti keeles ETV ekraanile alates 7. maist. Vene keeles on saade eetris ETV+ kanalis juba alates 24. aprillist. Mõlemas keeles toimub kolm mängu ning neljandaks finaal, kus võtavad mõõtu kolme eelmise saate võitjad. Eesti- ja venekeelsete saadete finaalid on mõlemad eetris Euroopa päeva, 9. mai õhtul.

Sotsiaalmeedias räägivad kultuuriinimesed ja tuntud mõtlejad ning Eesti ja Euroopa poliitikud lühiklippide kaudu oma mõtetest seoses Euroopa päevaga ja eurooplusest laiemalt praeguse keerulise olukorra taustal. Klipid on leitavad Euroopa päeval ja hiljem Facebooki, Instagrami ja Twitteri keskkondadest ning postitajate endi kontodelt kasutades otsingus teemaviidet #minueuroopa.

Euroopa päeva ürituste peakorraldajad on Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja Euroopa Parlamendi büroo ning partner Riigi Tugiteenuste Keskus. Tegevused viiakse läbi koostöös Europe Directi teabekeskuste, ELi liikmesriikide saatkondade ja eu-LISAga.

Ürituse kohta saab täiendavalt lugeda veebilehelt www.euroopapaev.ee. Lisainfot jagab Europe Direct Lääne-Virumaa teabekeskuse juhataja Moonika Aruvainu telefonil +372 524 3927 ja meili teel moonika.aruvainu@virol.ee.

Kuulutaja