Tantsuetenduses „Sünaps“ sõnad puuduvad

Mäesepp

Järgmisel teisipäeval astub Rakvere Teatri väikeses saalis publiku ette Rakverest pärit näitleja Lauri Mäesepp, et etendada uhiuut tantsulavastust „Sünaps“.

Tõnu Lilleorg

Sünapsiks nimetatakse närvirakkude ühendust, millel põhinevad kõik tajud, mõtte- ja tundeprotsessid. Etenduses näeb laval kümnete meetrite kaupa roosat lõnga, mis kujutab ühendatud närvirakkudest tekkinud „juhtmeid“, mille kaudu inimkehas impulsid liiguvad. Etendajad manipuleerivad nende lõngadega kümnel erineval viisil.

„Etenduse fookuspunkt on kusagil närvisüsteemis, sünapside kokkupuutealal, ja vaatenurk vaheldub etenduse käigus,“ rääkis Mäesepp. Näitleja sõnul pole lavalolijate soov jutustada publikule mingit ühemõttelist lugu, vaid pigem tekitada huvi ja jätta neile vaba ruumi oma tõlgenduse loomiseks.

Näiteks ühe „Sünapsi“ näinud vaataja arvates jutustas etendus sisemise rütmi otsimisest ja selle väljendamisest. Mäesepp leidis, et kuna igal organismil on oma biorütm, ka inimestel, siis selle võiks ära tunda ja sellega sünkroonis elada.

Mäesepa sõnul on parim viis tulla etendusele ilma ootusteta, puhta lehena. Nii on vaatajal võimalus näha seda, mida tal parajasti just näha vaja on. Mäesepp leiab, et iga kogemus väljaspool isiklikku mugavustsooni paneb maailma nägema pisut uuenenud küljest. „Mida rohkem vaatenurki meil reaalsusele või maailmale on, seda targemad kipume olema,“ sõnas Mäesepp.

Mäesepp teenib leiba Endla teatris draamanäitlejana, seega tuleb tal etendustel lausuda sõnu. „Sünapsis“ sõnad aga puuduvad, on vaid liikumine, valgus, objektid, varjud, muusika ja elavas ettekandes laul. „Mulle näitlejana pakub see etendus üht väga mõnusat lavakogemust,“ ütles Mäesepp.

Etenduses samuti lavale astuva koreograafi ja tantsija Keity Pookiga tutvus Mäesepp Viljandi Kultuuriakadeemias. Teineteise tegemistega kursis olevad noored leidsid ideid vahetades, et võiksid luua ühise tantsuetenduse.

„Etenduse ettevalmistamine on olnud põnev seetõttu, et katsetasime meie jaoks uute vormidega,“ rääkis Mäesepp, kes panustas lisaks lavalolekule ka lavastusliku poole pealt. Näitleja sõnul on „Sünaps“ põnev noorte kunstnike verivärske töö, mis tuuakse Rakveresse vaid ühel õhtul. „Pange riidesse, saapad jalga ning jalutage läbi selle kevadise õhtu Rakvere teatrimajja! Mis siin veel rääkida?” lausus Lauri Mäesepp.

Lisaks „Sünapsile“ näeb tantsulise teatriõhtu teises pooles Sigrid Savi monoetendust pealkirjaga „Imagine There´s A Fish“ ehk tõlkes „Kujuta ette, et seal on kala“. Selle etenduse teksti esitatakse inglise keeles.

Keity Pook ja Lauri Mäesepp etenduses „Sünaps“. Foto: erakogu