Tapa Gümnaasium pidas 100. sünnipäeva

Möödunud nädalal tähistati Tapa Gümnaasiumis suurt sünnipäeva, mis kulmineerus vilistlaste aastapäevapeoga laupäeva õhtul.

Liisi Kanna

Käsikäes saja aasta möödumisega Eesti Vabariigi loomisest tähistavad ümmargust sünnipäeva mitmed organisatsioonid ja asutused. Nii ka Tapa Gümnaasium.

Reedel toimus manalateed läinud Tapa kooli õpetajate mälestamine. Õhtul andsid õpilased linnarahvale kontserdi, millele järgnes koolijuhi vastuvõtt pensionäridest õpetajatele. Lisaks toimus võrkpalli treening, millele järgnes näidismäng.

Ka laupäev algas sportlikult – Tapa Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetajad viisid läbi käsipalli ja korvpalli võistlused. Õhtul koguneti aga pidulikule juubeliüritusele, mis algas kontsert-aktusega.

Õhtujuhiks olnud Tanel Saar sõnas kooli saamislugu tutvustades, et 1. märtsil 1919 saadi haridusministrilt luba Tapa Ühisgümnaasiumi avamiseks. Esimene hoolekogukoosolek toimus 3. märtsil, kus otsustati kool tööle rakendada. Nädalaga olid kõik ettevalmistustööd tehtud – tänu hoolekogu energilisele tööle võidi juba 13. märtsil pidada kooli avaaktus. Tööd alustati viie klassiga ja 102 õpilasega.

Esialgu tähistatigi kooli aastapäeva 13. märtsil, kuid kuna seda kuupäeva hakati seostama ebaõnnega, siis otsustati pidupäev tõsta 3. märtsile.

Tapa Gümnaasiumi direktor Elmu Koppelmann alustas aktusel peetud kõnet kaugemalt, kui saja aasta tagusest ajast. „100 on väärikas number iga asutuse joaks, rääkimata inimelu pikkusest. Võib öelda, et täna sada aastat tagasi asutati Tapal kool, millel oli mitmeid väikeseid eelkäijaid. Ajaloo annaalides on kirjas, et esimene kool oli Tapa külas aastal 1839, mille nimeks oli Vanatuba. 1868. aastal ehitati uus koolimaja, mis oli õlgkatusega maja,“ loetles direktor. „Lühidalt võib öelda, Tapa koolide eelkäijate elu oli kirju ning mitmed töötasid aastaid paralleelselt,“ jätkas ta.

Elmu Koppelmann andis pidukõnes pikema ülevaate kooli ajaloost ning selles olulist rolli mänginud inimestest, kuni tema ametiajal toimununi välja.

Kontserdi osas astus üles suur hulk vilistlasi, teiste seas näiteks laulja Elina Born ja Rahvusooper Estonia solist Reigo Tamm. Seejärel said sõna õnnitlejad, keda oli registreerunud rohkesti.

Tapa vallavanem Riho Tell rõhutas, et Tapal on väga hea kool „Mul puudub isiklik kogemus, aga julgen seda väita kahel põhjusel. Esiteks sellepärast, et väga paljudele läheb see kool korda. Selleks ei olnud vaja isegi koolimaja uksest sisse tulla, juba parklas oli see näha. Ja teine põhjus, nagu kohalviibijad isegi nägid, siit koolist on välja lennanud nii palju andekaid inimesi,“ tunnustas vallavanem.

Ka Tapa endine vallavanem, praegune Rakvere Ametikooli direktor Kuno Rooba tõi esile just asjaolu, et Tapa Gümnaasium on nii paljude jaoks oluline.

„Kümne aasta eest olin siin teie ees kõnet pidamas hoopis teises positsioonis. Aga täna on äärmiselt hea meel näha, et Tapa Gümnaasium läheb nii paljudele inimestele korda, mis näitab seda, et Tapa Gümnaasium on tugev ja elab edasi,“ sõnas ametikooli direktor.

„Rakvere Ametikoolil on samuti hea meel, et Tapal on selline tugev gümnaasium – Tapalt ametikooli tulevad õpilased on alati väga töökad ja saavad hästi hakkama,“ kiitis Rooba.

Aktuse järel kogunesid vilistlased lendude kaupa klassidesse, uudistada sai aastapäeva puhul üles seatud ajaloo- ja õpilasnäituseid ning peoõhtul mängisid tantsuks Justament ja Duo Catarsis.

Tapa Gümnaasium sai kümmekond aastat tagasi värske ilme.

Foto: tapa.ee