Teatritudengid võtavad kooliaja kokku ringreisietendusega

juunituur juunis

Enne jaanipäeva lõpetab Viljandi Kultuuriakadeemia 10. lend näitlejaid-lavastajaid. Alates 10. juunist veedavad noored nädala Juunituuri raames mööda maad etendusi andes.

Tee viib elluastujate kodukohtadesse, et jutustada läbitud kooliteest ja näidata publikule, mida teha tuleb, et teatrikunsti alal professionaaliks saada. „Etendused koosnevad kooliajal tehtud numbritest, mida nüüd, neli aastat targemana, üritame koos publikuga mõista,“ ütles Tartust pärit Kristjan Lüüs mosaiikse lavaloo kohta, kus ka muhe nali on omal kohal.

„Jutustame lugu, kuidas meist said näitlejad ja lavastajad,“ lausus Rakverest pärit Birgit Landberg. Etendusel saab kuulda, kuidas juunituurilased on õppeaja jooksul mõelnud ja tundnud. „See on lugu kõigile – neile, kes otsivad meelelahutust, neile, kes tahavad teada, kuidas teatrikoolis elu käib, ning kõikidele meie sõpradele, peredele ja kaasaelajatele,“ ütles Landberg.

„Usume, et meie kogemus kõnetab igaüht, kes kunagi on oma unistuse nimel tööd teinud, sealjuures täpsemalt teadmata, mida tegelikult vaja on,“ ütles Tallinnast pärit Jaanika Tammaru. „Sihtkohtade valiku mitmekesisusega tahame kinnitada oma uskumust, et kultuur ei kuulu ainult suurlinnadesse,“ lausus ta.

Moodsatele noortele kohaselt kogusid juunituurilased raha ettevõtmiseks Hooandja portaalis, kus 124 annetaja abiga täitus ringreisi eelarve isegi väikese ülejäägiga. Landbergi sõnul tahavad nad otsida ise võimalusi, kuidas end vajalikuks teha. „Me saame olla ainult need ja jõuda nii kaugele, kui me ise jõuda soovime. Ma usun, et see tuur on meie visaduse ehe näide – teeme Eestile ringi peale ja mängime 11 erinevas etenduspaigas,“ lausus Birgit Landberg. „Kooliga seoses on jäänud vaid üks asi  – juunituur, ja oi, seda ma ootan,“ oli Jaanika Tammaru nädal enne tuuri algust ootusärev.

Tõnu Lilleorg

 

Juunituuri seltskond, vasakult esireas: Kaarel Targo, Liina Leinberg, Kristo Veinberg, Fatme Helge Leevald, Silver Kaljula, keskel istuvad Lennart Peep, Laura Niils, Birgit Landberg, Sander Rebane, tagareas seisavad Kaija M. Kalvet, Karl Edgar Tammi, Mihkel Kallaste, Lauri Mäesepp, Rauno Polman, Märt Koik, Kristjan Lüüs ja Jaanika Tammaru. Foto: Heigo Teder

Kuidas juunituurilased läbimärjaks said

Birgit Landberg: „Teise aasta suvel mängisime lavastust “Pokumäng” Pokumaal. Sadas paduvihma, aga lapsed olid kohal, istusid vihmavarjude all ja ootasid teatrielamust. Elamuse nad ka said, sest kui me pokudena lavale astusime, otsustas vihm oma maksimumi saavutada, esimese minutiga olime läbimärjad. Aga tõeline “elamus” saabus siis, mil äike me pea kohal nooli pildus. Väga meeldejääv kogemus. Etenduse lõpetasime päikesepaistes.“

Foto: Pokumaa

50 protsenti Rakvere Teatri näitlejatest Viljandi kooliga

Et Viljandi Kultuuriakadeemias asub väärt teatrikool, tõestab pilk Rakvere Teatri trupi koosseisule. Teatri 18 näitlejast tervelt 9 ehk pooled on näitlemisoskused omandanud Viljandis, kus näitlejaid hakati õpetama 90ndate algul.

Juunituuri etendused toimuvad 11 eri kohas

 1. juuni kell 11.00 Rõuge Rahvamajas
  12. juuni kell 19.00 Genialistide klubis Tartus
  13. juuni kell 11.00 Paide Wabalinna majas
  13. juuni kell 17.00 Rakvere Rahvamajas
  14. juuni kell 12.00 Märjamaa Rahvamajas
  14. juuni kell 19.00 Keila Kultuurikeskuses
  15. juuni kell 19.00 Kärdla Kultuurikeskuses
  16. juuni kell 19.00 Haapsalu Kultuurikeskus
  17. juuni kell 19.00 Erinevate Tubade klubi Tallinnas
  18. juuni kell 12.00 Mõisaküla Rahvamajas
  18. juuni kell 19.00 Viljandi Kultuuriakadeemias

Piletihinnad algavad väiksemates kohtades kuuest eurost, millele suuremates kohtades lisandub mõni euro. Pileteid saab Piletilevist ja kohapealt.