Üle vindi keeratud argipäev

vaatamismulje

Mais mängivad peagi lavakunstikooli lõpetavad näitetudengid Paides ja Tallinnas oma diplomilavastust “Uhkus ja eelarve”.

Eva-Lotta Kivi

Lavaloos saab näha argiseid situatsioone, mis on küll omajagu võimendatud, kuid sellest hoolimata kõigile äratuntavad. Kaklevad vanamutid, saamatud poliitikud, lastetud doktorikraadiga intelligendid, alati kiirustav pereisa, lastekarja kantseldamisest hulluks läinud pereema ja teised.

Absurdikomöödia “Uhkus ja eelarve” tekst on loonud Eesti Muusika­ ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli 27. lennu üliõpilased poolt grupitöö meetodil. Lavastajaks on sama lennu üliõpilane ja Panso preemia laureaat Mehis Pihla.

Lavastus koosneb sketšidest, kuid need on omavahel seotud üheks terviklikuks looks, mis peegeldab suurepäraselt meie ühiskonnas valitsevat absurdsust. Trupi enda sõnul on lavastus inspireeritud nii Eesti tänasest elust kui 1920. aastate vene absurdistidest. Üheks suureks eeskujuks lavastuse loomisel ongi olnud vene absurdikirjanduse klassik Daniil Harms, kellelt näiteks on üle võetud ka sketšilik laad.

Kui lavastusele üldse midagi ette heita võib, siis seda, et korraga on laval liiga palju iseseisvaid tegevusliine, mida ei suudeta kahe tunni jooksul piisavalt avada ja lõpetada. Trupis on 12 näitlejat ning paljudel veel mitu rolli, mis jäävad kohati pealiskaudseks.

Üks kõige terviklikum ja näitlejameisterlikum tegelaskuju oli lavastuses kindlasti vanamutt Laima (Saara Nüganen). Näitlejatehnilises mõttes oli kogu trupp üsna tugev.

Lisaks sellele, et lavastuses saab näha tulevasi andekaid näitlejaid, on laval veel tiitliga Muusik 2014 pärjatud pianist Johan Randvere. Tema kanda on kogu muusikaline kujundus. Randvere mängib kogu lavastuse vältel laval klaverit, vaheajal tegi ta seda isegi teatrikohvikus.

Äramärkimist nõuab kindlasti ka kunstnikutöö, mille tegid Eesti Kunstiakadeemia üliõpilased Terje Kähri ja Bibi­Ann Kahk. Tegelaste nutikad kostüümid on lavastuses omaette vaatamisväärsus.

“Uhkus ja eelarve” on mõeldud kõigile neile, kes tahavad ja oskavad naerda nii enda, naabri, meie riigi kui ka kogu ühiskonna üle.

Järjekorra on moodustanud Saara Nüganen, Ester Kuntu, Laura Kalle ja Lauli Otsar. Foto: Mats Õun