„Tson Lemberi uus elu“ sel suvel mere ääres

Kõigepealt oli koht. Eisma sadama paadikuur. Ja siis tuli tekst – August Mälgu novell „Tson Lemberi uus elu“. Jaanus Nuutre lavastab mere ääres igaühele äratundmishetki pakkuva loo.

Katrin Uuspõld

Vainupeal elav Jaanus Nuutre lavastas mullu suvel Vainupea kabelis Harri Kõrvitsaga peaosas „Jutt jumala õige“, aga talle jäi potentsiaalse etenduspaigana silma ka Vainupealt mitte kaugel mere ääres olev Eisma sadama paadikuur. „Olen kuulnud, et juba varem on tahetud seal teatritükki teha, aga pole tehtud. Jõulude paiku leppisin sadama omaniku Tiiu Pedajaga asja kokku,“ nimetas Nuutre.

Lugu ise rullub lahti 1930. aastate teises pooles väikeses Eestimaa rannakülas, kus parajasti pühitsetakse uue laeva vettelaskmist. Üksiku noore naise Marise majja eksib joomase peaga meremees, kes peab hommikul laevale minema. Naine pole terve oma elu jooksul kodukülast kaugemale saanud, mees on aga läbi sõitnud kõik maailma mered ja ookeanid. Tema värvikad ja lustlikud lood lummavad nii majaperenaist kui uudishimulikku naabrinaist.

Selles loos tuleb sobitada omavahel paar kanget karakterit, muukida lahti üks aastatetagune kuritöö ning saada selgust oma tõelistest unistustest – kuid kuidas nendeni jõuda?

Dramatiseerijaks kutsus Nuutre Sven Karja Vanemuisest, kes põimis loosse motiive teistestki Mälgu merejuttudest. Laval on Siret Tuula, Eva Püssa ja Mihkel Tikerpalu Eesti Noorsooteatrist, valguskujunda on Robin Täpp, helikujundaja Lauri Närep, kunstnik Jana Wolke.

„Tunne on ootusärev. Proovidega alustasime aprillis, jätkasime mais ja juunis tegime kohapeal väikese laagri. Nüüd on meelega pikem paus, et näitlejad saaks hinge tõmmata. Enne esietendust saame veel kokku laagriks ja teeme proove. Aga see, mis ma nägin juuni alguses, oli väga lootustandev,“ rääkis Jaanus Nuutre.

Vaatajal soovitab Nuutre end häälestada äratundmishetkedeks. „Neid on kindlasti üksjagu ja igas vanuses inimeste jaoks. Soovitan publikul tulla võimalikult varakult siiakanti, paar tundi enne etendust, et käia läbi Vainupea kabelist, tulla Eismale kohvikusse ja merevaateid nautima. Olla mere ääres. Tüki neljas tegelane ongi meri, ta on kõige keskmes. Soovitan võtta aeg ilusate rannateede avastamiseks ja olla merega kontaktis kuni lavastus selle üle võtab,“ rääkis Nuutre.

Üks sügavamaid äratundmishetki lavastaja enda jaoks oli koht, kus peategelane ütleb mere kohta: „Olen aru saanud, et kui sealtpoolt kutsutakse, siis tuleb minna“. „Ta viitab nii merele kui üldsusele. Kui kutsutakse taevastele teedele. Kui kutsutakse teatud uuele leheküljele oma elus, siis tuleb minna, tuleb olla avatud,“ rääkis Jaanus Nuutre.

Esietendus on 23. juulil Eisma sadama paadikuuris, kokku mängitakse sel suvel üheteistkümnel korral.

Maris (Siret Tuula) on üksik noor naine, kes pole terve oma elu jooksul kodukülast kaugemale saanud. Ühel päeval satub tema majja aga meremees, kes on läbi sõitnud kõik maailma mered. Foto: Jaanus Nuutre