Uues kuues Kunda rand ootab puhkajaid

Kunda rannas on toimunud mitmed arendused ning nüüd ootab suvitajaid jalgteede, kabiinide ja mänguplatsidega varustatud rannaala, kus suveks end sisse seadnud noortekeskus ka rannavarustust välja laenutab.

Liisi Kanna

Rannaala uuendamisega on tegeletud veidi üle kahe aasta ning seni on kulud kaetud valla rahaga. Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum rääkis, et tema kindel eesmärk oli korrastada Kunda rand. „See oli nii käest ära lastud. Ettevõtjad toetasid ka, andsid materjale,“ rääkis vallajuht.

Vallbaum nentis, et randasid soovivad kasutada inimesed üle maakonna, isegi üle Eesti, kuid sellega seotud kohustused jäävad ikka kohaliku omavalitsuse kanda. „See on nii meil kui ka Haljala vallal lisakoormus suveajaks, mida teistel valdadel ei ole,“ tõdes ta.

Kunda rannas on välja ehitatud laudteed ja avalikud tualetid ning seatud sisse riietuskabiinid, võrkpalliplatsid, mänguväljakud, lauatennise- ja malelauad. Lisaks on avatud suvekohvik, kust saab nii sooja sööki kui ka snäkke osta.

„Järgmisteks ideedeks oli noortekeskus ja raamatulaenutus randa tuua. Rand peab elama hakkama,“ märkis Vallbaum, toonitades, et praegusesse punkti on jõutud meeskonnatöö tulemusel.

Rannanoortekas

Infrastruktuuri puudutavate uuenduste kõrval ongi nüüdseks tegeletud ka n-ö sisu loomisega. Rannaalale üles seatud kahekordsesse konteiner-majja kolis suveks Kunda noortekeskus, kust laenutatakse soovijale välja lamamistoole ja päiksevarje, samuti raamatuid, müüakse ka jäätist. Rannanoortekast kostub vihmaselgi päeval suvine muusika – tegutsetakse seitse päeva nädalas.

Noortekeskuse esmaseks eesmärgiks on mõistagi mõnusat olemist ja tegevust pakkuda, kuid noored löövad kaasa ka remonttöödes. Sealne noorsootöötaja Villu Liivla rääkis, et suvise keskuse sisseseadmisel aitavad malevlased. „Praegu on remont pooleli, tegutsesime siin maleva esimese vahetusega ja teise vahetusega lõpetame ära. Seinad on veel teha ja lagi üle värvida ning kõik ilusti lõpuks puhtaks pesta,“ selgitas ta.

„See on koht noortele, kuhu nad saavad tulla aega veetma, aga ka näiteks ilma eest, kui neil on palav või külm. Lisaks on võimalus rentida tasuta igasugust spordivarustust – võrkpallid, pinksireketid, male- ja kabenupud,“ rääkis Liivla.

Noorsootöötaja hinnangul on tore suveks tavaruumidest välja minna, olgu siis randa või kusagile mujale. „See julgustab ka noori rohkem liikuma ja värskes õhus olema, mitte et tullakse noortekeskusesse ja istutakse ainult telefonis,“ sõnas Liivla.

Türgist Viru-Nigula valda 15 kuuks vabatahtlikuks tulnud Gülsen Kivrak arvas samuti, et suvel noortega rannas kohtuda on imeline mõte. „See loob mitmekesisust, rannas saame pakkuda tavalistest noortekeskuse tegevustest erinevat ajaviidet,“ kiitis uudset lähenemist neiu, kelle eelistus oligi alustada vabatahtlikku tööd just Põhja-Euroopas, et näha siinseid eripärasid, mille hulka kuuluvad kindlasti ka neli eriilmelist aastaaega.

Mitmesugust meelelahutust

Uuenenud randa oodatakse aga mõistagi kõiki ning lisaks teenuste pakkumisele päevasel ajal alustati suveõhtu terrassikontsertide pidamisega, mis on publikule tasuta ning millest esimene toimus üleeile, mil lavale astusid kohalikud muusikud Kaire Rapur ja Heiko Källo. Oodata on veel Anna Kaneelinat ja Erki Pärnoja 19. juulil ning Jakko Maltist 1. augustil.

Suurema üritusena toimub luuleõhtu suve lõpul muinastulede ööl. „Seda korraldavad Tiina Mälberg ja isa-poeg Saaremäed,“ täpsustas Einar Vallbaum.

Ühe Kunda ranna eripärana märkis vallavanem ka maakonna ainukest ametlikku jetirada. „Spordiklubid tegelevad sellega, panevad poid üles, hoolitsevad, et kõik korras oleks,“ rääkis Vallbaum, lisades, et nendega koostöös korrastati ka ranna juurde viiv tee ja sild.

„Jetirada on aastaid olnud, aga nüüd on see suurenenud ja huvilisi juurde tulnud,“ sõnas vallavanem, lisades, et eesmärgiks ongi randa üha uusi võimalusi luua.

Vallbaum netis ka, et sadam ei sega rannaelu ega vastupidi. „Paljud inimesed on öelnud, et just õhtuti on nii ilus jalutada ja vaadata, kuidas laevad tulevad-lähevad. Sadamaomanikud on samuti meid toetanud ja kinnitanud, et nemad on nõus igati regiooni arengule kaasa aitama,“ märkis vallajuht.

Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum rannanoorteka terrassil. Foto: Liis Krigul