Vanad autod äratasid suurt huvi

läbi linna paraad

Rakvere külje all peetud Vanasõidukite päeval sai kaeda nii möödunud sajandi esimesest poolest päris uunikume kui ka suurepärases korras nõukogudeajast tuttavaid masinaid.

Liisi Kanna

Silberauto korraldas möödunud laupäeval oma Rakvere esinduse hoovis Vanasõidukite päeva, mis osutus kohalike inimeste hulgas äärmiselt populaarseks.

„Kuna me üritusele pileteid ei müünud, siis muul meetodil külastajate lugemine on tunduvalt keerulisem. N-ö külastatavuse tipphetkedel oli territooriumil sadu inimesi ja päeva jooksul käis läbi rohkem kui tuhat külastajat,“ sõnas ürituse üks korraldaja Margus Juhkam. „Meil on väga hea meel, et sedalaadi üritus Rakvere inimestes nii palju positiivset huvi tekitas.“

Hulgaliselt Vene autosid

Kui päevakava põhjal pidanuks tegevused näituseplatsil algama kella kolmest, siis juba kell 12, mil vanad masinad ajagraafiku järgi alles kogunema hakkasid, oli Silberauto esine rahvast täis ning kohalejõudnud autosid uudistamas.

Vanasõidukite näituse nimekirjas oli 75 autot, mis hindamiseks jagatud nelja kategooriasse: esmane registreerimine enne aastat 1945, vahemikus 1946-1959, vahemikus 1960-1979 ja vahemikus 1971-1983. Niisiis pidid kõik osalevad masinad olema vähemalt 35 aastat vanad.

Juhkami hinnangul esindasid Vanasõidukite päeval esitletud eksponaadid selgelt Eesti hobiautode kultuuri ja suundi. „Vene päritolu autosid on hobisõidukite hulgas palju ja neid oli ka üritusel hulgaliselt näha, teisalt tulid kohale ka väga eksklusiivsed sõidukid. Loomulikult võinuks eksponaatide rivi olla veelgi pikem ja mitmekesisem, aga meie esinduse ümber olev vaba ruum on selgelt piiratud ning oluliselt rohkem autosid me sinna mahutada ei saaks, kui laupäeval kohale tuli,“ kommenteeris korraldaja.

Ka ürituse üheks koostööpartneriks olnud jaeketi Grossi Toidukaubad omanik Oleg Gross viis oma kollektsioonist näitusele kolm sõidukit: Žiguli 2103 aastast 1978, Moskvitš 400 aastast 1949 ja ZAZ 965a aastast 1964. „Kaks meie poolt välja pandud autot, Žiguli 2103 ja ZAZ 965a, on originaalseisus, mitte taastatud. Moskvitš 400 on kõrgel tasemel renoveeritud,“ rääkis Gross, lisades, et tema väärtustabki eelkõige vanu originaalseisus autosid, kuid korralikena on neid väga raske leida.

Hariv funktsioon

Oleg Grossi hinnangul on seesugune üritus väga tänuväärt, kuna tutvustab ajalugu. „Ühest küljest toob see mälestused inimestele taas silme ette, teisalt aga näitab, kui palju on tehnoloogia muutunud ja arenenud,“ märkis ettevõtja.

Lisaks rõhutas ta, et selline ettevõtmine aitab tekitada inimestes arusaama vanade asjade väärtustamise ja taastamise olulisusest ning innustab osalejaid, kes tajuvad, et ka teised nende tehtut märkavad.

Just Vanasõidukite päeva harivat funktsiooni kiitis pojaga näitust kaemas käinud Kaidi. „Endal oli muidugi ka väga huvitav, aga tulin siia ennekõike lapse pärast. Üks asi on kooliõpikust ajaloo ja tehnoloogiasaavutuste kohta lugeda ning pilti vaadata, hoopis teine aga pista ise pea vanasse autosse ja vaadata, kuivõrd teistsugune see on kodus hoovis seisvast autost,“ rääkis külastaja.

Kaidi lisas, et tegelikult korraldati platsil teisi harivaid ettevõtmisi nagu avariiolukorda matkiv pöörlev auto ja kriminalisti töövahendite tutvustamine. „Meie jäime rahule – oli tõeline perepäev!“

Ettevõtmise tulevik

Silberauto korraldas Vanasõidukite päeva esimest korda, Margus Juhkam avaldas aga lootust, et see ei jää viimaseks. „Järgmise aasta suhtes me ei ole konkreetseid plaane veel teinud, aga meie nägemuses võiks Rakvere Vanasõidukite päev saada traditsiooniks ja toimuda edaspidi igal aastal,“ oli Juhkam optimistlik.

Ka Oleg Gross leidis, et ürituse korraldamist võiks jätkata ning seda edasi arendada. „See peaks tulevikus olema veel massiivsem ja näituse võiks viia turuplatsile. Omanikud võiksid seal oma autosid iseloomustada, siis saaksid inimesed ka rohkem aru, millega tegu,“ kirjeldas ettevõtja oma mõtteid.

 

IMGP0066 publiku lemmik

Vanasõidukite päeva külastas kokku enam kui tuhat inimest.

Üritusel sai oma lemmiku valida ka publik – võitjaks osutus Volga GAZ 22E, mille tagaosas paiknev kiirabiruum palju põnevust tekitas. Auto sai oma kategoorias enim punkte ka žüriilt.

Lisaks näitusele toimus vanasõidukite paraad läbi Rakvere linna.

Fotod: Liisi Kanna