5 põnevat asja, mida sa ei teadnud kuldkõrvarõngaste kohta

Enamikel meist on ehtekarbis kullast kõrvarõngad, kaelakeed või sõrmused. Kuld on muutunud nii tavaliseks väärismetalliks, et enamasti me isegi ei mõtle eriti sellele, kuivõrd haruldase materjaliga tegemist on.

Kuld on olnud inimeste ajaloo juures pikka aega ning selle jooksul on sellega seotud ka mitmeid erinevaid müüte ja uskumusi. Siin on viis põnevat fakti, mida sa tõenäoliselt ei teadnud kullast kõrvarõngaste kohta.

1. Kullast kõrvarõngaid valmistati juba Minose kultuuri ajal

Kullast kõrvarõngad olid populaarsed juba ammu enne meie ajaarvamist. Teadaolevalt valmistati kullast ehteid juba Minose tsivilisatsiooni ajal. Kreetal elanud Minose inimesed kauplesid aktiivselt teiste rahvastega, eriti tänu oma heale asendile keset merd ning niimoodi levisid Minoses valmistatud ehted ka mujale. Minose rahvas oli tuntud oma metallitöö poolest, eriti peenete ehete pärast.

Kullast kõrvarõngaid on mainitud ka piiblis ning suure tõenäosusega kasutati neid isegi enne Minose ajastut mujal maailmas.

2. Piraadid kandsid kullast kõrvarõngaid põhjusega

Me oleme kõik näinud lugusid, kus üks ehtne piraat kannab alati kullast kõrvarõngast. Selle taga peitub aga reaalne ajalugu.

Piraadid nimelt kandsid kullast kõrvarõngaid mitmel olulisel põhjusel. Esimene neist puudutas tervist. Juba piraadiretkede ajal teadsid inimesed, et nõelravi võib tugevdada tervist mitmetel viisidel. Samuti oli teadatuntud fakt, et kullal kui metallil on mitmeid positiivseid raviomadusi. Sestap kandsid ka piraadid kullast kõrvarõngast, lootes, et see parandab nende tervist. Samuti usuti, et kullast kõrvarõngas aitab parandada silmade tervist – mõistagi oli ühel piraadil vaja kulliteravusel silmanägemist.

Teine põhjus puudutas aga kulla väärtust. Kõrvarõngad olid omamoodi rahaline kindlustus, mis tagas, et halvima juhtumisel on neil vähemalt piisavalt vara, et hakkama saada.

3. Kõrvarõngad on olnud poliitilised sümbolid

Kõrvarõngad on endaga kandnud mitmeid erinevaid poliitilisi tähendusi, kuid peaaegu alati on need sümboliseerinud vabadust, ühtsust ja armastust, rõhutades isikupära ning näidates nö kastist väljaspool mõtteviisi.

Kõrvarõngad, ehkki mitte alati ainult kullast, olid pikka aega hipiliikumise olulised osad, sümboliseerides mässumeelsust ja teistsugust mõtlemist. Samuti olid kõrvarõngad mõnda aega tuntud kui inimese seksuaalsuse märkijad.

4. Kõrvarõngastel on tänapäevalgi usulisi tähendusi

Kuigi Lääne ühiskonnas pole kõrvarõngad enam midagi muud kui pelgalt kaunistused, on mõnes kultuuriruumis tänase päevani kõrvarõngastel koht ka kohalikes uskumutes.

Kõige tuntum taoline uskumus pärineb Islami kultuurist, kus on meestel keelatud kanda kullast ehteid. Kulda peetakse naiselikuks metalliks ning sestap arvatakse, et ainult naissoost kandja suudab taluda kulda ja seega ei tohi mehed seda kanda. Samas aga arvatakse ka seda, et ehkki kuld on luksusliku elu sümbol, viib see metall lõpuks kandja hävinguni.

Ehkki tänapäevases maailmas on kullast kõrvarõngad kaotanud mütoloogilise poole, kannavad näiteks afroameeriklased endiselt väga levinult kullast kõrvarõngaid, mis sümboliseerivad nende kultuuri juuri. Samamoodi on levinud ka näiteks kullast kaelakeed.

5. Kuld reguleerib kehatemperatuuri ja vähendab ärevust

Kulla raviomadustesse on usutud tuhandeid aastaid ning pole mingi saladus, et ka paljud eestlased on kursis sellega, kuidas kullast ehted võivad tervist tõhustada ühel või teisel viisil. Kuigi ei saa olla kindel selles, kuivõrd tugev kuldehte mõju reaalselt on, usutakse, et kuld aitab tervist toetada järgnevatel viisidel:

  • Kuldehted aitavad reguleerida kehatemperatuuri, sobides neile, kellel on probleeme jahedaga või kuumalainetega üle keha;
  • Kuld annab kehale positiivset energiat, toetades keha vereringet olles nahaga kokkupuutes ning aidates hapnikul paremini rakkudesse jõuda;
  • Mõned uuringud on leidnud, et kuld võib rahustada nahka sellisel määral, et liigesepõletikuga seonduvad sümptomid on leebemad;
  • Kuld võib vähendada stressi ja ärevust;
  • Arvatakse, et kuldehted võivad toetada ka naha ilu ja tervist;
  • Mõned uuringud on avastanud, et kuldehete kandmine võib toetada isegi närvisüsteemi ja hormonaalsüsteemi.

Kullast kõrvarõngad on mitte lihtsalt kaunid ehted – need on omamoodi maagilised, kandes endas lahedaid lugusid ja uskumusi.