Ausambamägi saab uue ilme

DSC_1551

Ausambamäel on toimumas korrastustööd, millega loodetakse lõpule jõuda tänavu Rakveres toimuvaks võiduparaadiks. Alale rajatakse valgustatud pargiteed ning uuendatakse taimestikku.

Liisi Kanna

Äsja lõppesid Ausambamäe spordikeskuse poolsel küljel mahukad raietööd. Tegemist on alaga, kus pole hooldustöid väga pikka aega tehtud. „Raied olid määratud juba 2005. aastal koostatud rekontsrueerimisprojektis,“ selgitas linnaaednik Anu Otsma. „Tollane eesmärk oli parki rohkem valgust tuua, parandada allesjäänud ning istutatavate puude ja põõsaste kasvutingimusi. Seni oli seal nii pime, et suurel osal pargialal ei kasvanud murugi.“

Suuremaid raieid ei teostatud tema sõnul varem põhjusel, et uute kõnniteede ja valgustuse rajamine polnud seni rahaliselt võimalik.

Asendusistutus

„Raied vaatasime selle aasta alguses linnametsnik Taavi Saarega üle. Lähtusime nii projektlahendusest, kui ka puude tervislikust seisukorrast,“ selgitas Otsma. Hindamise tulemusel langetati 24 kaske, vahtrat ja kuuske.

„Selle suve esimesel poolel istutame kümmekond uut puud ja sadakond uut põõsast ausamba tagusesse pargiossa,“ tõi linnaaednik välja ees ootava asendusistutuse.

Töid teostab Haljala ettevõte Vesilõigu OÜ ning need peavad olema lõpetatud 28.märtsiks. Praeguseks on veel tegemata vaid hoolduslõikus.

Linnaaedniku sõnul suuremaid parkide ümberkorraldusi praegu rohkem planeeritud ei ole. Rakvere linnapea Mihkel Juhkami märkis aga, et mahukad raietööd ootavad tänavu ees ka Lennuki tänaval ja Rakvere surnuaias.

Kõnniteed ja valgustus

Ka Ausambamäel ootavad suuremad uuendused alles ees. „Sel aastal läbiviidavate ehitustööde käigus on linnal plaanis alale rajada ka korralikud valgustatud pargiteed, et õhtutundidel spordikeskust külastavad treenijad ja pealtvaatajad leiaksid turvalise kodutee ka Pauluse kiriku suunal,“ selgitas Juhkami. „Praegu on valgustatud kõnnitee vaid pargi põhjaküljes.“

Linnapea sõnul on tehniline projekt valmis ning eile avati ka hange. Kogu projekti maksumuseks on arvestatud paarsada tuhat eurot. „Juuni alguseks teeme korda kogu selle ala, mis on vabadussamba ümber, et oleks võiduparaadi ajaks korras,“ selgitas linnapea.

Projekt puudutab nö poolitavast käiguteest Vabadussõja mälestussamba poole jäävat osa pargist ning selle raames korrastatakse kõnniteed ja samba ümbrus, pannakse valgustus. „Vahetame välja samba ümber olevad plaadid ja sambad, mis on lagunenud. Tagapool asuvad kõnniteed ei tule kividest, vaid peenest killustikust,“ täpsustas Juhkami.

Samba korda tegemiseks tuleb eraldi hange. „Praegu uurime koos Munitsipaalameti ja samba arhitektiga, kuidas seda puhastada,“ selgitas linnapea.