Baltoscandal. Jagatud rõõm või mure on parem

baltokaZ

2-5. juulini kestva teatrifestivali Baltoscandal üks olulisem sündmus on 100 läänevirulase esituses lavale jõudev tükk „Atlas“, mis näitab meie inimeste toredust.

Festivali kunstiline juht Priit Raud ütles, et osalejad on leitud ja proovid on peale hakanud. Kohal on ka portugallastest lavastajad, kes selgitavad rahvale, miks sellist lavastust teha. „Tükis on üks lause, mida iga osaleja peab ütlema, samuti on natuke vaja liikumist harjutada, aga see kõik tuleb kindlasti kiiresti ja lihtsalt. Ma arvan, et Lääne-Virumaa inimesed on sama edukad kui maailma ükskõik millise teise linna või piirkonna inimesed,“ ütles Raud. Kunstiline juht on näinud seda etendust ühes Rakvere-suuruses Portugali linnas. Seal kujunes etendusest vahva sündmus, kus oma tuttavaid ja sõpru oli saali vaatama tulnud palju linnarahvast, kes võttis esinejad vastu tormiliste ovatsioonidega.

Peale ühe lause on igal osalejal võimalik öelda mida tahes. On olnud inimesi, kes kiidavad, toetavad linna või riigi valitsust näiteks, on ka olnud loomulikult vastupidise arvamusega inimesi, selgitas Raud. „Talle on antud see koht. Mida tema peab vajalikuks öelda ning kas see on poliitiline või mitte, see oleneb igast inimesest,“ selgitas Raud ainulaadse lavastuse sisulisi võimalusi.

„Kogu see lavastus on selles mõttes poliitiline, et Lääne-Virumaa inimesed näitavad oma võimu, oma suurust, oma mitmekesisust ja oma toredust. Ja mõnes mõttes see on juba poliitiline asi, mitte parteiline,“ lausus Raud. See, et osalejaid on tükis just 100, on pisut seotud saja protsendiga, nagu on kujunenud tavaks kirjeldada ühiskonna asju protsentides.

Raud loodab, et kaheks etenduseks tuleb Rakvere Teatri suurde saali palju publikut, kes saavad oma tuttavaid ja sõpru laval toetada. „Loodetavasti saame koos lõbutseda,“ ütles Raud. Pärast esietendust järgmisel kolmapäeval on osalejatele korraldatud pidu, kuhu on oodata ka linnaisasid, kes aktiivsete inimestega lähemalt suhelda soovivad. Raud jagab harrastusteatrite ringkonnas teada-tuntud arvamust, et teatriga tegelemine ja lavakogemus muudab inimesed julgemaks ja söakamaks. „Eks me kõik arva asjadest midagi, me lihtsalt ei julge seda välja öelda. Kuid tegelikult on jagatud rõõm või mure parem,“ on Priit Raud veendunud. Lehe trükkiminemisel oli pileteid „Atlase“ kahele etendusele veel saada. Täpsema piletiinfo leiab festivali kodulehelt baltoscandal.ee

 

Tõnu Lilleorg

 

Festival püüab etenduskunstide vormis pakkuda rahvale võimalust end vabaks lasta ja tunnetada. Keskel Priit Raud ja vasakul korraldustiimi liige Anne-Ly Sova. Foto: Baltoscandal