Eesti esimene elektroonika outlet tegutseb Rakveres

20160824_123751 (2)

Tänavu kevadel puhus Jüri Ellen endisele Meloodia kauplusele Rakveres Jaama 13 taas elu sisse. Nüüd kannab kauplus nime EL Outlet Kodutehnika.

 

Katrin Kivi

EL Outlet Kodutehnika müüb kõikvõimalikku kodutehnikat. Kaupluse omanik ja juht Jüri Ellen rääkis, et tegemist on uute toodetega ja ostu sooritamise puhul kehtib ka pretensiooni esitamise õigus ehk maakeeli garantii kaks aastat.

Esimene elektroonika outlet

Miks ettevõte loodi? „See on paljude asjaolude ja põhjuste kokkulangemine,“ selgitas pikaaegse kogemusega kodutehnika müüja Jüri Ellen. „Igapäevaselt tegutsen Tallinnas hulgimüügifirmaga Greentek, mis müüb kodutehnikat. Otsisin ideed, kuidas kõige paremini lahendada laojäägi probleem. Kaubanduspind oli mul Elmaksi Hulgikaubanduse AS-is tegutsemise ajast olemas ja nii mõtlesingi, et mujal maailmas on outletid levinud, meil siin aga mitte – teen ära!“

Kaupmees selgitas, et nende eesmärgiks on hoida hinnatase umbes 30 protsenti soodsam kui kauplustes. „Soodsam hind ei tule mitte sellest, et tooted oleksid ebakvaliteetsed, vaid  et oleme suutnud hoida püsikulud madalad,“ rääkis ta. „Peamine hinnavõit tuleb aga sellest, et hulgimüüja on nõus aeglasemalt liikuva kauba müüma omahinna lähedase hinnaga ja vahel ka allapoole seda, et laokulusid vähendada ja raha kauba alt kätte saada. Outleti kulud omakorda on igati minimaalseks viidud. Tulemusena saab lõpptarbija toote sisuliselt ühe vahelüli võrra odavamalt võrreldes tavakaubandusega.

Teistmoodi kaup

Jüri Elleni sõnul ongi EL Outlet koht, kuhu ka teised hulgimüüjad võiksid oma kaupa müüki pakkuda. „Suured kaubandusketid on mugavad ja  tundmatutelt tegijatelt tooteid naljalt müüki ei võta. Väikestel tegijatel on väga keeruline oma toodetega löögile pääseda,“ ütles ta. „Siin saab aga turgu katsetada, saab testida, kuidas tooted rahvale kaubaks lähevad. Lõpptarbija jaoks tähendab see omakorda, et kaubavalik erineb paljuski sellest, mis mujal saadaval. Meil on palju huvitavat kaupa.“

Ka poejuhataja Siiri Sepp kinnitas, et neil on teistmoodi kaup. „Siia tulles tasub võtta aega, et uurida, mida põnevat müügil on. Meil on juba praegu tekkinud püsikliente, kes ikka ja jälle  astuvad läbi, et uurida, mida põnevat on tootevalikusse lisandunud.“

Outleti pidajad rääkisid, et algus on läinud üle ootuste hästi ja nii rakverelased kui ka kaugema kandi rahvas on tee üles leidnud. „Kui suudame hoida hinnataset ja kõik õnnestub, siis ehk tõesti lisandub veel kauplusi,“ arvas Jüri Ellen. „Outleti puhul on hind oluline ja hindadega me ei blufi.“

Väljatõste:

Meloodiat mäletatakse

Meloodiat mäletatakse

Kevadel kirjutasime Kuulutaja veergudel Wiru Auto sündimise lugu. Wiru Auto omanik Tõnu Paju meenutas, et 92. aastal ostsid nad ära Meloodia kaupluse. Nõukogude ajal oli pea igas linnas sarnast nime kandev kauplus, mis müüs tänapäevases mõistes koduelektroonikat.

  1. aastal ostis selle aga omakorda EL Kodumasinad OÜ. „See oli ilus aeg,“ meenutas Ellen. „Müüginumbrid olid head. Inimesed mäletavad kauplust üllatavalt hästi. Paraku hakkas mingi aeg see ala siin getostuma ja inimesed hakkasid rohkem käima ka kaubanduskeskustes. Kauplus tegutses Tehnikatäht logo all kuni 2011. aastani ja siis koliti üle Põhjakeskusesse“.

Jüri Ellen rõõmustab, et nüüd on piirkond taas elavnenud, ümbrust on korrastatud, rongiliiklus toimib ja inimesed on selle kandi taas üles leidnud.