Eesti järgmine president on teadlane Alar Karis

Riigikogu valis teises hääletamisvoorus sel teisipäeval Eesti järgmiseks presidendiks Alar Karise, kes oli ka ainuke presidendikandidaat.

Esmaspäevases esimeses voorus jäi Karisel puudu viis poolthäält, et saada kokku vajalikud 68 häält. Teises hääletusvoorus kogus ta 72 häält ja sai sellega presidendiks valitud. Karis asub ametisse 11. oktoobril.

Mida ootate Eesti presidendilt?

Sirje Nõmtak, Lääne-Virumaa Pensionäride Liidu juhatuse liige:

Tean, et pensionärid elasid väga kaasa presidendi valimisele ja on poliitikaga kursis. Valimisprotsess oli kahjuks nagu parteide võistlus. Parteid valivad endale presidenti, mitte rahvale, siin peab midagi muutuma. Arvan, et see ei peaks olema rahvahääletus, vaid midagi muud, aga ei oska välja pakkuda.

Alar Karisel on palju juhtimiskogemusi, ta teab seadusi, on väga kompetentne. Presidendil ei ole kahjuks eriti mõjuvõimu, aga ta saab olla tähelepanu juhtija.

Uuelt presidendilt ootaks, et ta juhib tähelepanu ka pensionäride probleemidele. Soovin talle jõudu, kannatlikkust ja närvi ning probleemidesse süvenemist!

Aivi Must, Tamsalu gümnaasiumi direktor:

Elasin ka viis aastat tagasi kaasa presidendivalimistele, tol korral oli võimalus käia valimiskogus. Juba siis oli lootus, et ehk mõeldakse valimissüsteem ümber. Pooldan rahvahääletust, aga küsimus on, kas see toob kaasa ka presidendi institutsiooni teistsuguse tähenduse. Tuleks leida lahendus, kuidas rahvas kaasata, sest poliitikute tegevust protsessis ei ole hea vaadata.

Kõikide presidentide valimiste puhul on olnud mingisugused erisused. Ka praeguse presidendi puhul – esimest korda valis riigikogu selle teises hääletusvoorus. Kõikide presidentidega on läinud meil siiski kenasti. Esimesed kolm valiti valimiskogus, Kaljulaid tuli hoopis omamoodi. Nii et riigikogu on saanud suhteliselt vähe valida päris uut presidenti, praegu oli esimene kord, sest varem valisid nad juba võimul olnud presidenti uuesti.

Arvan, et saime Eestile jällegi hea presidendi. Ootan, et ta otsiks tasakaalu ja seisaks vastu demagoogilisele poliitikale, inimeste solvamisele, väärtustaks kodanikujulgust.

Soovin uuele presidendile julgust jääda iseendaks, ausust ja kindlameelsust.

Oleg Gross, ettevõtja, OG Elektra omanik:

Alar Karis on jätnud mulle igati positiivse mulje, ta on suurte kogemustega juht. Praeguse seisu järgi arvan, et Karis oli parim variant.

Olen seda meelt, et rahvahääletusel ei peaks presidenti valima, selleks on riigikogu ja valijamehed. Paraku ei ole presidendil eriti võimu ja minu seisukoht on, et Eestil ei ole presidenti vaja.

Presidendilt ootan, et ta oleks kogu rahva president, Alar Karist toetasid neli erakonda, see on suur pluss. Oma tööga saab ta kindlasti hakkama, soovin tugevat tervist, kannatlikkust ja tasakaalu hoidmist, et ta ei läheks poliitiliste tuultega kaasa ja jääks enda seisukohtadele kindlaks.

Alar Karis

Alar Karis lõpetas 1976. aastal Tartu 2. Keskkooli ja 1981. aastal Eesti Põllumajandusakadeemia veterinaariateaduskonna. Hiljem täiendas ta end mitme ülikooli juures Saksamaal, Suurbritannias ja Hollandis. Akadeemiliselt on ta alates 2010. aastast Eesti Üliõpilaste Seltsi koopteeritud vilistlane.

Alates 1999 on ta Tartu Ülikooli professor. Tema teadustööd on Eesti teadlastest kõige tsiteeritumate hulgas.

Aastatel 2003–2007 oli ta Eesti Maaülikooli rektor.

Aastatel 2007–2012 oli ta Tartu Ülikooli rektor.

2010. aastal nimetati Alar Karis Tšiili Vabariigi aukonsuliks.

26. märtsil 2013 nimetas Riigikogu Karise riigikontrolöriks.

2017. aasta oktoobris valiti ta Eesti Rahva Muuseumi direktoriks.

6. veebruaril 2021 valiti Karis Eesti Maaülikooli nõukogu esimeheks.

31. augustil 2021 valiti Karis Eesti Vabariigi presidendiks. Ametisse astub ta 11. oktoobril.

Tema abikaasa Sirje Karis on olnud Eesti Ajaloomuuseumi direktor ja on alates 2018. aastast Tartu Linnamuuseumi direktor. Neil on kaks täiskasvanud poega ja üks tütar ning viis lapselast.

Allikas: Wikipedia

Praegune president Kersti Kaljulaid ja järgmine riigipea Alar Karis kohtusid pärast valimisi Kadriorus. Praegune Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis asub presidendi ametit täitma 11. oktoobril. Foto: Mattias Tammet / Vabariigi Presidendi Kantselei