Emadepäevatervitus

Kallid emad, vanaemad ja vanavanaemad! Sel kevadiselt kaunil ja õiterohkel pühapäeval tähistame emadepäeva.

Tänavu tuleb emadepäev teisiti, kuna kehtiva eriolukorra tõttu ei ole paljudel lastel võimalust oma eakaid emasid külastada, et silmast-silma kohtuda ja kallistusi jagada. Aga kallistada saab ka südamega, distantsilt, mõeldes soojuse ja tänutundega oma emale ja vanaema(de)le ja nende olemasolule meie elus. Ka eriolukorras saab emale ja vanaema(de)le helistada või teha videokõne ja sel moel üheskoos pidupäeva tähistada. Ka päriskallistused ei lähe kaotsi – saame jagada neid pärast eriolukorra lõppemist, rohkelt ja rõõmsalt.

Ema südamesse mahub lõpmata palju armastust, mis ei sea tingimusi ega mõista hukka. Ema on meile kui majakas ning tal on alati jaksu oma lapsi aidata ja toetada, lohutada ja mõista, innustada ja suunata. Kui ema on kodus, valitseb kodus soojus ja kodutunne. Ema on andnud meile elu ning emaga jääme seotuks elu lõpuni. Ja ka hiljem, sest armastus elab igavesti ning mälestused on imeliselt kallid. Suure tänutundega mõtlen ise sel päeval oma emale ja vanaemale ning olen tänulik headuse ja armastuse eest, mis neilt oma eluteele kaasa sain.

Emal on oluline roll lapse maailmavaate kujunemisel, samuti selles, milliseks kujuneb lapse suhtumine ümbritsevasse. Õpetamine ja elutarkuste jagamine käib tihtilugu justkui märkamatult, pigem eeskuju näidates kui õpetussõnu jagades. Ja kui vahel tundubki, et ema liigselt õpetab, soovib ta ju head, et lapsest sirguks iseseisev, eluga hästi hakkama saav ja iseenesega heas kontaktis olev inimene. Küllap on paljud meist mõnele olukorrale tagasi vaadates mõistnud, et emal oli toona õigus.

Kindlasti on paljudel emadel praeguses kriisiolukorras tulnud jagada iseend ja oma aega väga paljude ülesannete vahel, täites tavapärasest rohkem rolle. Ka ema võib olla väsinud, ehkki meie usk ema jõusse on vääramatu. Ehkki ema seab isetuna teiste pereliikmete vajadused sageli enda omadest ettepoole, liidab kriis meid siiski omal moel ja küllap jääb tänavune emadepäev kauaks meelde. Teistel pereliikmetel on hea võimalus muuta see teistsugune emadepäev ikkagi eriliseks, rõõmsaks ja mõnusalt koosveedetud päevaks. Ka telefonis öeldud soojad sõnad jäävad ema hinge kauaks helisema.

Soovin teile Rakvere linna poolt imelist emadepäeva – olge terved ja hoitud!

Triin Varek,

Rakvere linnapea