Etendub „Kullervo“, kolmas ühistöö soomlastega

kullervoo

30. septembril ja oktoobri esimestel päevadel mängitakse ühislavastust Rakveres, siis läheb tükk minituurile Pärnusse ja Tallinnasse.

Tõnu Lilleorg

Kullervo on soome rahvuseeposest tegelane, kelle tegemistest kirjutas Aleksis Kivi ülemöödunud sajandil näidendi. Nüüdses Lauri Maijala lavastuses mängib nimitegelast Erni Kask, kes loodab Rakvere publiku poolehoiule. „Rakvere publik on ennast läbi aastate testinud Baltoscandali eriilmeliste etendustega,“ rääkis näitleja. „Meie projekti teine lavastus “Petroskoi” võeti Rakveres väga soojalt vastu, usun, et ka “Kullervos” ei pea nõudlikuma maitsega vaatajad pettuma,“ ütles ta.

Tüki sisuseletuse järgi on tegemist lavalooga, mis hüppab pea ees Soome keskklassi õudusunenäkku. Tegu on satiirilise vaatega perekonna, rahva ja kapitalismi kasvatatud lapsele, keda valitseb müütilise Kullervo hing. Hing, milles võimutseb kibedus ja viha, iha ning halastamatu omakasu. Sellise lapsega ei saa enam keegi hakkama. Samuti märgitakse lavastuse kodulehel, et laval toimuvad ebasündsad tegevused ja kuuleb karmi keelekasutust. Lavastust ei soovitata alla 14-aastastele.

Kase sõnul on Aleksis Kivi “Kullervo” soome näitekirjanduses tähtteos, mille iga uusversiooni oodatakse suure huviga. „Teadmised originaalist ei tee paha, aga eesti inimesed, kes algmaterjali ei tunne, on etendust Soomes vaatamas käinud ja jäänud rahule – kõik on selge ja mõistetav. Lauri Maijala on soome teatri enfant terrible (tähendab last, kes oma väljendustes ei hooli headest kommetest – T.L.). Tema lavastused pälvivad Soomes alati suurt tähelepanu oma otsekohesuse ja musta huumori pärast. “Kullervo” on Soomes saanud kriitikalt väga sooja vastuvõtu,“ rääkis näitleja lavastusest, mille etendustel Eestis saab lugeda ekraanilt ka eestikeelset tõlget.

Kõnealune lavastus on oluline teetähis ka Erni Kase näitlejateel. Nüüdseks põhikoormusega teatri välissuhtlusega tegelev Viljandi kultuuriakadeemia näitekunsti diplomiomanik on nimelt paika pannud, et see roll jääb talle viimaseks. Lõpuni mängib ta muidugi rollid praegu Rakvere Teatri mängukavas olevates lavastustes, mida jagub ilmselt kuni järgmise aasta kevadeni. Samas pole näitlejale võõras elutarkus „ära iial ütle iial“. „Ma ei tea veel siiani, mis tähendab t ä i e s t i (näitleja rõhutus – T.L.) ilma mängimise ja rollideta olla. Ma tahan kindlasti jõuda selle seisundini, kus enam ühtegi mängukorda ees ei ole, ja siis vaadata, kuidas tundub. Kui k u i d a g i ei saa, peab mingisuguse väljundi leidma,“ ütles Erni Kask.

 

Õdusas pereringis on Sakari Tuominen, Tanjalotta Räikkä, Erni Kask ja Maruska Verona. Foto: Rakvere Teater