Hea ja halb kolesterool – mis on erinevused?

hea-halb-kolesterool-kl

Kolesterool on negatiivsest mainest hoolimata organismis elutegevuseks vajalik aine, millest enamiku keha sünteesib oma vajadusteks ise.

Kolesterool liigitatakse enamasti kaheks – niiöelda heaks ja halvaks kolesterooliks. Kummalgi on täita organismis oma roll. Tutvustame neid allpool lähemalt ning jagame mõned soovitused elustiili muutmiseks kõrgenenud kolesteroolitaseme avastamise korral.

HDL ja LDL – mis on nende vahe?

Hea kolesterool on täpsema nimega HDL-kolesterool. Halva kolesterooli pikem nimi on LDL-kolesterool, kuid tegelikult on ka halval kolesteroolil kehas oma roll täita. Mis on aga kahe kolesterooliühendi suuremad erinevused?

Ka halva kolesterooli nime kandval ühendil on organismis oma roll täita. LDL-kolesterooli ülesandeks on veres kolesterooli transportimine ning ta teeb seda 60-70% ulatuses – peamiselt maksast kudedesse ning veresoonte seintesse.

Oma hüüdnime on LDL-kolesterool pälvinud lihtsalt seetõttu, et liigne LDL-kolesterool võib hakata ladustuma veresoonte seintele.

HDL-kolesterool ehk hea kolesterool transpordib 30-40% vere kolesteroolist. Peamiselt transporditakse selle käigus ladestunud halba kolesterooli, mille hea kolesterool enda külge seob ja maksa viib. Maksas omakorda aga muudetakse halb kolesterool aga sapphappeks ning väljutatakse kehast.

Oluline on vältida kolesterooli liigset tasakaalust väljaminemist

LDL-kolesterooli taseme nulli viimine ei ole ei võimalik ega ka tähtis. Tähelepanu tuleb pöörata hoopis LDL- ja HDL-kolesterooli suhtele. Kindlasti peaks see jääma alla 2,5:1 ning kogukolesterooli ja HDL-kolesterooli suhe peaks olema alla 4,2:1.

Seni kuni kahe kolesteroolitüübi suhe on normaalsuse piirides, ei ole vaja liigselt muretseda. Kui aga vahekord paigast ära läheb ning organismis on liigselt LDL-kolesterooli, hakkab see ladestuma veresoonte seintele, takistades normaalset verevoolu ning selle tagajärjel tekib veresoonte lupjumine.

Sellest omakorda võivad aga areneda ohud tervisele, vererõhk tõuseb ning selle tagajärjeks võib omakorda olla insult või infarkt.

Keskendu hea kolesterooli sisalduse suurenemisele

Hea kolesterooli sisaldust veres on küllaltki kerge suurendada piisava liikumise ja õige menüüvalikuga. Tihe seos on HDL-kolesterooli ja kehakaalu vahel. Ülekaalulistel või füüsiliselt väheaktiivsetel inimestel on HDL-kolesterooli kehas vähem, kuid see kogus hakkab kindlasti suurenema, kui oma päevakavasse füüsilist aktiivsust lisada.

Kuna HDL-kolesterooli üheks ülesandeks on LDL-kolesteroolist vabaneda aitamine, siis ei olegi alati vaja kätt ravimite poole sirutada, vaid piisab esialgu enda elustiili aktiivsemaks muutmisest. Iga päev vähemalt 10 000 sammu liikuda on hea algus.

Kõrgenenud kolesterooli tase eeldab muutust elustiilis

Alati ei ole vaja alustada ravimite võtmist, kuuldes keskmisest kõrgemast kolesterooli tasemest. Palju saab ära teha ka enda toitumist ja elustiili vähehaaval muutes. Kindlasti tasub enne muudatuste tegemist elustiilis konsulteerida ka arstiga.

Igapäevastes söögikordades tasub asendada esialgu mõnel korral rasvasemad loomse päritoluga toidud kergema taimse salatiga. Miks mitte ka kalaga.

Lisada menüüsse mõned söögikorrad, mis koosnevad ainult puu- ja juurviljadest. Lubada endale vahel kohvikus smuuti või naturaalne mahl, magustatud kohvijoogi asemel. Siin tasub teha pigem väiksemaid muudatusi korraga, olles nendega järjepidev.

Liikumine väärib samuti tähelepanu. Nii rahva suus kui uuringute alusel on populaarseks soovituseks välja kujunenud vähemalt 10 000 sammu tegemine päevas. Leides aja kolmeks pooletunniseks jalutuskäiguks päevas saab selline liikumise norm märkamatult täis.

Kui päevakavas ei ole seni mõnda treeningut olnud, tasub ka siinkohal proovida midagi uut ja regulaarselt toimuvat. Tantsutrenn, jõusaalis käimine või lihtsalt jalutuskäik looduses kaks korda nädalas on väärt harjumus, mis toob endaga kaasa ka vajaliku hulga liikumist. Piisava füüsilise koormuse lisamine võib aidata vältida ka luuhõrenemist.

Enda kolesterooli taset tasub testida kord aastas. Mugav ja praktiline lahendus selleks on Benu apteekides tehtav kolesterooli mõõtmise kiirtest, mis annab tulemuse kiirelt  ja soodsalt.