Internetikaubamajast tellides võivad lisanduda maksud

mta2

Üha enam levib kauba tellimine välismaistest e-kaubamajadest. Pakkide tellimise tippaeg jääb sügisesse, pühade-eelsesse aega. Vältimaks halbu üllatusi, tasub end kurssi viia saadetiste deklareerimise, importmaksude tasumise ja muude tingimustega.

Kui tellite kauba Euroopa Liidu territooriumil asuvast e-kaubamajast, siis ei pea esitama tollideklaratsiooni, samuti ei ole vaja tasuda impordimakse. Siiski tuleb arvestada, et näiteks alkoholi- ja tubakatooteid on võimalik tellida vaid maksuesindaja olemasolul ja teatud  kaupade, näiteks ravimite ja suitsuvabade tubakatoodete tellimine on keelatud.

Tavakauba tellimisel väljastpoolt Euroopa Liitu tekib deklareerimise ja maksude tasumise nõue siis, kui kaupade väärtus saadetises on rohkem kui 22 eurot. Nimetatud maksuvaba piirmäär ei kehti parfüümile ja lõhnaveele. Nende tellimisel tuleb ka väiksemate summade korral esitada tollideklaratsioon.

Kui kaupade väärtus saadetises on 22-150 eurot, tuleb tasuda käibemaks 20 protsenti. Üle 150 euro ulatuva kaupade väärtusega saadetise puhul maksustatakse kaup lisaks käibemaksule ka tollimaksuga, mille määr sõltub konkreetsest kaubast.

Kui olete kauba tellimisel tasunud ka transpordi eest, siis kuulub maksustamisele kogu summa (kauba hind koos transpordi maksumusega).

Mõningate kaupade tellimine on keelatud või seotud piirangutega. Tellida ei tohi ravimeid, huule-, nuusk- ja närimistubakat, liha- ja piimatooteid, narkootilisi ja psühhotroopseid aineid, relvi ja relvaosi jne.

Lisaks tuleb internetikaubamajast tellides alati arvestada riskiga, sest kaup võib olla võltsitud või ebakvaliteetne, samuti ei pruugi Aasia turule mõeldud elektroonikatooted vastata Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele.

Kauba saatmisel väljapoole Euroopa Liitu ekspordimakse kehtestatud ei ole ja alla 1000 euro väärtusega kauba korral ekspordideklaratsiooni tegema ei pea.

Kui saadate eelnevalt tellitud kauba tagasi eesmärgiga see vahetada teise kauba vastu (näiteks rõivaste suurusnumbri muutmise tõttu) või tagastate kauba lõplikult (näiteks kaup ei vastanud ootustele), on soovitav ekspordideklaratsioon teha vaatamata sellele, et kauba väärtus on alla 1000 euro. Viimase tegemine kaupade tagasisaatmisel lihtsustab tollimaksude tagasi taotlemist.

Kõik keelud ja piirangud kaupade sisse- ja väljaveol sõltuvad nii lähteriigi, sihtriigi kui ka postiveo eeskirjadest.

Täpsema teabe saamiseks on soovitav enne kauba tellimist tutvuda Maksu- ja Tolliameti kodulehel oleva infoga, võite võtta ühendust tolliinfo telefonil (8800814) või e-kirja teel (tolliinfo@emta.ee).

Postiveo eeskirjade selgitamise osas aitavad posti- ja kullerfirmad.

Tollikoerad postisaadetiste kallal toimetamas. Foto: MTA

Tiina Kivi,
EMTA Tartu teenindusbüroo juhtivkonsultant