Juhuslikud unistajad

Praegu jookseb kinodes kodumaine mängufilm „Ükssarvik“, kus peategelased Õie ja Tõnu proovivad kätt idufirma tegemisega.

Tõnu Lilleorg

Õie (mängib Liisa Pulk) saab hundipassi väikelinna kiivritehasest, kus ta töötas raamatupidajana ja unistas ilusamate kiivrite valmistamisest. Tõnu (Henrik Kalmet) on võimekas programmeerija, kes keerab parasjagu kihva järjekordse idufirma. Ta usub siiski, et võib edu saavutada.

Nad kohtuvad idufirmade loomise üritusel ja hakkavad olude sunnil ning pooljuhuslikult koostööd tegema. Filmis näemegi, kuidas tegelased liiguvad ühest firma loomise etapist teise ja milliseid lahendusi – nii oma elujärje korraldamisel, kui firma arendamisel –, nad peavad leidma. Idufirma etappideks on idee arendamine, investorite otsimine, toote loomine ning siis selle äramüümine. Linateose pealkiri tähendab eriti edukat idufirmat.

Filmi stsenarist ja režissöör on tehnoloogia-ettevõtja Rain Rannu, kelle esimeseks filmiks oli paari aasta tagune komöödia „Ameerika suvi“. Filmi tugevaks küljeks on loo jutustamise stiil, mis on julge, humoorikas ja leidlik. Näeme ekraanil suuri kirju, põnevat montaaži ja kuuleme taustaks huvitavaid retropalasid. Näib, et režissöör teab väga hästi, millist lugu ta tahab rääkida ja teeb seda omanäoliselt.

Küsitavusi tekitab asjaolu, et peategelaste käekäik ekraanil on väga tihedalt seotud idufirma etappidega. Kuigi see protsess paistab üsna huvitav, jääb kohati mulje, et tegu on rohkem õppe- kui mängufilmiga. Küsimus, milliste inimestena suhestuvad peategelased maailmaga väljaspool idufirmandust, jääb suuresti vastuseta või on vastatud väga lihtsustatult.

Ühe parima rolli linaloos tegi kiivritehase juhatajana Rakvere Teatri näitleja Eduard Salmistu. Tema tegelase isikupära, mis on karastunud elu tõmbetuultes, mõjus filmis veenvana.

Hästi mängis ka Eesti juurtega Hollywoodi näitleja Johann Urb. Tema kehastatud investor oli ühtaegu nii lennukas kui pisikeste kiiksudega, moodustades isikupärase koosluse. Kuna ma pole Urbi varem suurel ekraanil näinud, arvasin esmalt, et tegu on mõne reaalse investoriga, kes osaleb filmis iseendana ja sellisel pisut puisel moel.

Neil, kes tahavad näha aktuaalseid Eesti näitlejaid, ei pelga natuke ebatraditsioonilist loojutustamist ja huvituvad idufirmade maailmast, tasub filmi vaatamist kaaluda.

Henrik Kalmet ja Liisa Pulk mängivad filmis iduettevõtjaid.

Foto: kaader filmist