Kahte venda lahutab võõrdumise kuristik ja seob vennaarm

kultuurikatel arm

Tallinna uusimas black box´is Kultuurikatlas etendub 7., 8. ja 9. märtsil Siim Maateni lavastus „Arm“, mida mängiti mullusui Viljandimaal. Põhjuse tüki taasesitamiseks andis publikumenu ja asjaolu, et palju teatrisõbrad ei jõudnud toona juunis Mulgimaale näitemängu oma silmaga kaema.

Tüki autor ja lavastaja Siim Maateni sõnul vajab „Arm“ mängukohta, mis ei sea mingeid märkimisväärseid kohaspetsiifilisi piiranguid. “Keset Kultuurikatla saali seistes tekkis mul tunne, et meil on siin täielik vabadus,“ selgitas ta mängukoha valikut pealinnas.

Lavaloo pingekõver on üles ehitatud kahe venna jutuajamistele, mis leiavad aset nende lapsepõlvekodus, mille uksed aga ootamatult sulguvad, nii et vendadel hakkab isegi toidukraam otsa lõppema. Vanem vend Mihkel ja noorem vend Riho on üsna vastandliku eluteega. Vanem on kunstnik ja rännanud palju välismaal, noorem proovis kätt äris ja on nüüd talupidaja. „Mihkli valik elada välismaal on nendevahelist tühimikku suurendanud ning endale teadvustamata täidavad vennad selle eelarvamustega, mis konflikti veelgi võimendavad,“ selgitas Maaten, „kuid kõigest hoolimata hoolivad ja armastavad nad teineteist.“

Lavastaja sõnul pani ta vennad suhtlema suletud majja selleks, et nad tajuksid selgelt, mis seisus nende suhe on.„Pakun lugejale väikest mõttemängu. Mõtle ühe lähedase inimese peale, keda armastad, aga kellega igapäevaselt ei lävi ning teie vahel on teatavaid lahkarvamusi. Kui sellist ei leidu, siis mõtle heale tuttavale, kes on Eestist ära kolinud ning elab teises riigis,“ rääkis lavastaja.

„Nüüd kujuta ette, et teda ja sind pannakse ühte ruumi määramata ajaks kinni. Kuidas teie omavaheline suhe areneks? Kaua läheks, et te omavahel asjad päriselt sirgeks räägiksite, ja kas oled kindel, et tead, mis see sirgeksrääkimine endaga kaasa toob?“ viitas lavastaja tüki intriigile. „Seda, miks vennad ikkagi hoiavad teineteise poole, proovimegi lavastuses teada saada,“ ütles Siim Maaten.

Tõnu Lilleorg

Vanemat venda mängiv Madis Mäeorg vaatab tõtt nooremaga, kel laubal side. Foto:Kris Süld