Kaugloetav veearvesti vabastab näidu teatamisest

veemõõtja (1)

Rakvere Vesi paigaldab eramutele ja kortermajadele kaasaegseid kaugloetavaid veearvesteid, millega lõppeb kliendil näidu teatamise kohustus.

Eesti Vee-ettevõtete Liit korraldas paar aastat tagasi ühishanke uue põlvkonna nutikate veearvestite ühisostuks. Hankes lõi kaasa ka Rakvere Vesi. Ettevõtte juhataja Urmas Krikk ütles, et iga kuu vahetatakse välja umbes kakssada veearvestit. Praeguseks on kolmetuhandest kliendist veearvesti veel vahetamata umbes neljasajal, põhiliselt Rakveres.

Veearvestid ei toimi sarnaselt voolumõõdikutele. Kui energianäit jõuab mööda õhuliine klienditeenindusse, siis veenäitusid käiakse nö korjamas. Vee-ettevõtte töötaja sõidab autoga maja lähedale ja korjab veeandmed tahvelarvutisse. Signaali veemõõturilt võtab vastu autos olev antenn. Näite kogutakse esimesel kuupäeval, kord kuus maksjatelt iga kuu ning kord kvartalis arve tasujatelt iga kolme kuu tagant.

„Näitude teatamise kohustus, mis oli lepinguga paika pandud, on nüüd kadunud. Plusspooleks on ka see, et näitusid saab ka nendelt klientidelt, kes neid ise teatama ei kippunud ja kellele pidi arve koostama möödunud perioodi tarbimise alusel,“ selgitas Krikk. „Kahtlemata on see mugav vee-ettevõttele, sest andmed kanduvad kohe kliendikontole ja pole enam käsitsitööd.“

Lisaks on võimalik varasemast oluliselt täpsemalt mõõta tarbitud veekoguseid, reageerida kiiremini veeavariidele ja torulõhkemistele. Uued seadmed töötavad akuga ja nende oodatav eluiga on vähemalt 12 aastat, mis on kordades pikem vanema põlvkonna mehhaanilistest arvestitest.

Kliendile ei lähe ringi vahetamine midagi maksma, see kuulub firma kohustuste hulka ja kätkeb vee- ning kanalisatsiooni hinnas. Tagasisidest on jäänud aga kõlama, et soovitakse välja vahetada ka klientidele kuuluvad veemõõtjad. Need on paigaldatud kraanidele, kust võetakse näiteks kastmisvett ja mille puhul ei pea kanalisatsioonihinda maksma.

„Kõigepealt vahetame kohustuslikud veemõõtjad ära ja järgmisel aastal mõtleme, kuidas vahetada kliendi enda veemõõtjaid. Selle eest tuleb kliendil endal tasuda,“ selgitas Krikk.

Mari Mölder

Kaugloetav veemõõtja. Foto: Mari Mölder