Kavalus aitas Marko Tiinase Eesti meistriks

autukross

Eesti veoautokrossimeistrivõistlused lõppesid möödunud nädalavahetusel Võrumaal Hinsa krossirajal. Lõpuks ometi õnnestus üks meistritiitlitest võita läänevirulasel Marko Tiinasel, kes võttis selleks appi kannatliku meele ja kavaluse.

Aivar Ojaperv

Uhtnast pärit krossisõitja Marko Tiinas on võistlusklassis GAZ 51/52 Eesti ja Baltimaade paremikku kuulunud juba hea mitu aastat, kuid kuldmedalit seni tal veel polnud. Tänavu kevadel tõestas ta võistlusreisil Venemaale, et ka seal pole talle vastast, kuid kodune maajagamine seisis toona veel ees.

Tiinas tundis vastast

Tõusude-langustega kulgenud hooaeg – ebaõnne tuli ette nii Tiinasel kui ka tema suurimatel konkurentidel lätlastel Andris Jurcinsil ja Bruno Leimanisel – kulmineerus, nagu mainitud, möödunud nädalavahetusel. Seis oli pingeline: kolme meest järjestuses Jurcins, Tiinas ja Rainer Vissel lahutas kõiki omavahel vaid üks punkt, Leimanis oli liider Jurcinsist 7 punkti kaugusel. Kuivõrd veoautokrossis teenib etapivõitja 15, teine 13, kolmas 11 punkti jne ning ka kahest poolfinaalsõidust saab teenida kokku 6 punkti, oli loomulikult kõik lahtine.

Poolfinaalidest sai maksimaalse noosi Leimanis, Jurcinsi kontole lisandus 4 ja Tiinase omale 2 punkti. Virtuaalne seis enne otsustavat finaali: Jurcins 41, Tiinas 37, Leimanis 36, Vissel 36.

Viimasena nimetatu pidi konkurentsist loobuma juba enne selle algust, sest tehnika vedas alt. Ja kui Jurcins kolmandalt ringilt tulles boksi keeras (ka temal tehnilised probleemid), sai selgeks, et kahest järelejäänust tuleb meistriks see, kes võistluse eespool lõpetab.

Meie mehe seis oli selleks hetkeks pisut raske: ülikogenud Leimanis juhtis võistlust ja kuigi Tiinas oli teine, polnud tal lihtne, sest Hinsa krossirada on suhteliselt kitsas ja möödumiskohti vähe. Ka ei olnud seal kasutusel nn jokkerit ehk lisapaunaga ringi, mis võinuks möödumist lihtsustada.

Aga ometi ei kulunud kaua, kui pealtvaatajate hõisete saatel kerkis liidriks läänevirulane. „Ma teadsin, et Leimanis sõidab väga konservatiivselt – kui ta kord juba ühe trajektoori valib, siis sellele ta ka jääb,“ rääkis Marko Tiinas pärast edukalt lõppenud võistlust. „Ühes nõelasilmakurvis oli sisemine serv väga auklik ja Leimanis hoidis sealt eemale. Mõtlesin, et saagu mis saab – topin oma nina vahele ja vaatan, kas õnnestub vaatamata aukudele mööduda. Ta ei üritanudki mind katta.“

Viimased ringid, mis Tiinase juhtimisel möödusid, pakkusid veel üksjagu pinget, sest lätlane üritas oma viga heastada, kuid Tiinase kannatlikkus jäi sel korral peale.

Meistrivõistluste kolmas koht kuulus Jurcinsile, kuid hoopis huvitav oli Hinsa osavõistluse lõpp: pärast Läti külalise katkestamist tõusis kolmandale kohale naisvõistleja Tuuli Pilv ja oli poodiumile jõudmisega ajalugu tegemas, kuni viimasele ringile minnes üks konkurentidest külma närvi kaotas (sest kus see häbi ots, kui veoautokrossis naisterahvale kaotad!) ja Tuuli rajalt välja rammis.

Tiitlid veel Võrru ja Tartusse

Veoautodel GAZ 53 tuli Eesti meistriks Mikk Mäesaar Võrust, ka järgmised kaks kohta kuulusid selle piirkonna krossimeestele. Naabrimees Järvamaalt Priit Teivejõe oli kokkuvõttes neljas.

Veobagidel läks meistritiitel Vahur Lillmannile Tartust. Eino Tänavots, kelle bagi on ehitatud ja ette valmistatud Tamsalus, kuid kes ise elab praegu Harjumaal, oli kokkuvõttes neljas, Viljar Kask Väike-Maarjast 7. ja Lenar Rohtla Tamsalust 8. Neist viimasena nimetatud selle hooaja debütant sai Hinsas kätte ka oma uustulnuka ristsed, paiskudes esimeses poolfinaalsõidus katusele.

Veobagide GAZ 51/52 omaette arvestuses oli Kask kokkuvõttes kolmas