Kino avati ametlikult

dsc_0440

Rakvere Teatri kinos on saanud filme vaadata juba paar kuud, kuid hoone ametlik avamine toimus alles nüüd. Rakvere Teatri juhi Velvo Väli sõnul said  kino- ja proovisaali hoone viimased detailid paika just avamispäeval.

Ka proovisaal on juba kuu aega kasutuses olnud. Selles valmistuti diplomilavastuse „Thijl Ulenspiegel“ esietenduseks.

„Kui kino toob rõõmu külastajatele, siis proovisaal on vajalik teatri inimestele,“ sõnas Väli. Samas nentis ta, et saali hüved võivad otseselt jõuda ka külastajateni, kui mõni trupp soovib seda kasutada intiimsema etenduse tarvis, kus distants näitlejate ja publiku vahel väike.

Ka kultuuriminister Indrek Saar leidis, et proovisaali olemasolu tulemusel võivad vaatajate-kuulajateni jõuda rohkemad etteasted ja üritused. „Varem võis mõni sündmus seepärast toimumata jääda, et nii suur kui väike saal olid proovide tõttu hõivatud.“

Kinomaja valmimine võttis aega dekaadi. Ehitusprotsessis said olulisteks määrajateks nii majanduskriis kui vundamenditööde käigus leitud luustikud, mille tõttu tööd seisata tuli.

Hoone ehitati kunagise frantsiskaanikloostri müüridele, mida nüüd ka külastajatele eksponeeritakse.

Avamisel tõi teatrijuht välja huvitava seose. „Frantsiskaanlaste klooster, mille müüridel uus maja seisab, valmis 1506. aastal. Meie alustasime siin kaevetöödega 2006 ning valmis sai kinomaja 2016.“

Rakvere Teatri kinosaal mahutab 144 inimest ning seal saab vaadata ka 3D filme. Lisaks proovisaalile asub hoones ka kohvik.

Hoone projekti rahastasid Eesti riik ning Rakvere linn. „See on suurepärane näide riigi, linna ja teatri koostööst,“ rõhutas Indrek Saar, kes kinomaja idee tekkimise ajal ise Rakvere Teatri juhiks oli.

Liisi Kanna

Roman Kusma (vasakul) kinkis Velvo Välile vanaaegse filmimasina. Foto: Liisi Kanna