Kirjanike muuseumid kutsuvad staaresemeid vaatama

Möödunud nädalal käivitus eesti kirjanike muuseumide ühisprojekt „Staarese“, mis seab igas kirjaniku muuseumis fookusesse ühe eseme, mida võib pidada muuseumi eriliseks aardeks.

„Kõige paremini saab ehk staareseme ideest aru Louvre’i ja „Mona Lisa“ võrdlust tuues,“ selgitas projekti üks eestvedajaid Egle Adams. „Inimesed lähevad sinna muuseumisse ennekõike selle ühe maali pärast, aga vaatavad kokkuvõttes ka palju teisi kunstiteoseid. Meie tahame samuti kutsuda inimesi üles tulema ennekõike vaatama seda üht, erilise loo ja auraga eset, aga sellega koos saama terviklikumat pilti kirjanikust ja temaga seonduvast.“

Igast staaresemest valmis lühike videoklipp, mis on leitavad veebilehel www.kirjanikemuuseumid.ee ning mis kuni maikuuni on eetris ka ERR kultuuriteadetes. Klippides astuvad üles tuntud kirjanikud, näitlejad ja ühiskonnategelased, näiteks õiguskantsler Ülle Madise, näitlejad Priit Loog ja Ain Lutsepp, kirjanikud Vahur Afanasjev, Eda Ahi, Mart Juur jt. Ühtlasi valmis ka pikem lavastuslik klipp, kus Toomas Nipernaadi kutsub kirjanikele külla.

Projekti teostas Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing Eesti Kultuuriministeeriumi toetusel. Videoklippide tekstide autor on Kaupo Meiel. Videod teostasid Raido Pedak ja Sten Kaalma.

Kuulutaja

Tammsaare muuseumis Vargamäel näiteks on staaresemena välja toodud Anton Hansen Tammsaare isale Peeter Hansenile kuulunud piibel. Foto: kirjanikemuuseumid.ee