Lõbus vaade Eesti elule

lõbus film

Sel nädalal jookseb Rakvere Teatrikinos uus Eesti-Armeenia komöödia „Lõbus perekond“, kus üks vääritimõistmine ajab teist taga.

Tõnu Lilleorg

Rahulikus Eestis tunduvad asjad arusaadavalt paigas olema ja üsna individualistlikud inimesed peavad end olukordade headeks tõlgendajateks ning väärtustavad isiklikku ruumi. Filmis näeb, et lõunamaises Armeenias sisaldab elustiil eelkõige grupi liikmeks olemist, mis ei nõua inimestelt erilist tegelemist oma isiklike piiridega, sest ühistunne ümbritseb neid maast-madalast.

Kui Armeenia veinitootja tahab tulla Eesti turule, tõmmatakse niite, et märjukest kiidaks siinne juhtiv veiniblogija. Postitus ilmubki, kuid veinitootjate arvates läheb see tõest karjuvalt lahku ning Tallinnasse saadetakse asja klaarima perepoeg Artur (mängib Armen Arušanjan).

Lõunamaa poeg saabub kohale ja tema teele satub iseteadev, teravkeelne ning isaga pisut raksus olev ettekandja Ingrid (Saara Kadak). Teenindussfääri arusaamatuse tõttu on noored peagi teineteisel turjas kinni.

Samuti leiduvad mõned asjasse põgusamalt puutuvad tegelased – nagu naabrinaine ja politseinikud –, kes ootamatult oma mugavustsoonist väljasattununa tõlgendavad sündmusi oma soovmõtlemise ja hirmude kohaselt, mis lisab loosse veelgi vürtsi.

Suur osa filmi tegevusest toimub Ingridi vanemate peenes villas ja siin tekkis mul kohati kõhklus, et ekraanil nähtav meenutab õhukesevõitu tubateatrit. Siiski avanes filmi käigus maja, kui perekonna kodu tähendus, mis aitas loo jälle rööbastele.

Koos paljude heade Eesti näitlejatega löövad filmis kaasa ka meie oma armeenlased: mulluse ja tänavuse Eesti Laulu osaleja Stefan Airapetjan ja püstijalakoomik Tigran Gevorkjan. Lisaks Rakvere Teatri näitleja Saara Kadakule mängib filmis ka Rakverest pärit Lauri Mäesepp, kelle kehastada on kangelanna peigmehe roll.

Filmis räägitakse eesti, armeenia, inglise ja vene keeles. Muuhulgas selgub, et armeenlasedki kasutavad vestluses väljendeid „davai“ ja „pakaa“. Ja muide, armeenia keel sarnaneb kõlalt hindi keelega, mida kuuleb India filmides.

Linateose muusikataustas kõlab armeenia rahvuslikku muusikat ja ka näiteks vene komöödiatest tuttavat koomikanoodiga pasunamuusikat.

Võib öelda, et see koostööfilm rikastab Eesti filmimaastikku kenasti ja komöödiana omab „Lõbus perekond“ küllaltki head löögijõudu publikule meeleoluka ja omanäolise elamuse pakkumiseks.

 

Esmakohtumine Arturiga Ingridis erilist vaimustust ei tekita.

Foto: Apollo Film Productions