Külalisetendusele tuleb särtsakas noortetükk

ArmastusEHTfoto

15. novembril näeb Rakvere Teatri suurel laval suhtelugu „Armastus ei hüüa tulles“, kus kaks tudengit tegutsevad nooruse tõmbe- ja tõukejõudude meelevallas.

Tõnu Lilleorg

 

Etenduses mängivad pealinna teatrimaastikult pärit noornäitlejad, kes mõlemad on väikese vahega lõpetanud lavaka ja tänaseks juba kenakesti tuntust kogunud. Linda Vaher on tänavune lõpetaja, tehes kandvas rollis kaasa NO99 skandaalses lavastuses „Mu naine vihastas“, mida võis suvel näha ka Baltoscandalil. Priit Pius lõpetas lavakooli paari aasta eest ja on koos oma kursusekaaslastega edukalt kanda kinnitanud prestiizhsses Tallinna Linnateatris. Lavastaja Roman Baskini sõnul otsis ta tükki kahte noort, andekat, ilusat ja hea huumorimeelega näitlejat.

Lavastuses on tunda teatavat õhulisust, mis tuletab mulle meelde Rakvere Teatri lavastust „Algused“. Tegelaste jutt on vaimukas ning tegevus on hästi keskendatud „siin ja praegu“ olekule. Kuigi tegelastel pole oma elu korraldamiseks lihtsaid lahendusi, hõljub tegevuse taustal selline helge meeleolu, mis tuleneb tekstis sisalduvast huumorist ja näitlejate nooruslikust mängutuhinast. Ehk tuleneb sarnasus „Algustega“ ka sellest, et mõlemad näidendid on kirjutatud USAs 60ndatel?

Roman Baskini sõnul näeb laval tõeliselt kaasaegset portreed kahe inimese pingelisest teekonnast teineteisemõistmiseni. „Põhiline intriig nende vahel seisneb selles, et tüdruk on otsustanud oma elu missionile pühendada, minna mägedesse kohalikke õpetama ja on kõik oma tundekanalid seetõttu lukku keeranud; poiss aga üritab kõigest väest neid lahti kangutada ja neiu seatud piirangutest läbi murda,“ selgitas lavastaja. „Äratundmisrõõmu on küllaga ja naerda saab täiega. Kõik tabuteemad – vaba kooselu, seks, suhtlus vanematega – on laval olemas ja enamgi veel, otsekohesusega ei koonerdata!“ ütles Baskin.

Esile tahaksin tuua lavakujunduse, mis on selline hea vana kooli oma. Tegevuspaik on korralikult varustatud kõige sellega, mis ühes tudengikorteris vaja läheb. Mingit eksperimentaalset tinglikkust siin ei kohta. Lavakujunduse autor on Ann Lumiste, kes muide õpetab lavakujundust Eesti Kunstiakadeemias.

Roman Baskini sõnul on näidend lavale toodud sellisena, et see pakuks huvi noortele vanuses 16-26 eluaastat. Kuna aga tüki teemad on universaalsed – tegelaste tulevikuplaanid, omavahelised suhted ning muidugi armastus – , võin alla kirjutada lavastaja väljaöeldule, et vaatama tasub tulla ka kõigil vanadel ja lahedatel.

 

Priit Pius askeldab kuuma pliidi ääres, kui Linda Vaher püüab säilitada külma pead, hoides telefonitoru kõrva ääres. Foto: Kell Kümme