Kultuurifestival toob ooperi ja balleti koju kätte

Eve Alte 2022. aasta kultuurifestivalil rahvamuusikaansambel Kungla kontserti nautimas. Foto: Martin Piir

Pühapäeval saab alguse neljas Rakvere kultuurifestival, mis pakub nädala jooksul vägevaid ja erinäolisi elamusi. Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte rääkis täpsemalt tänavuse programmi kujunemisest ning festivali olemusest laiemalt.

Liisi Kanna

Kuidas tänavuse festivali kava ettevalmistamine läks? Kas tuli n-ö lihtsalt kätte?

Praeguseks me oleme jõudnud sellisesse seisu, kus festivali kava hakkab üsna kenasti ennast ise kujundama. Loomulikult meie omalt poolt suuname palju. Kõik on hetkel üles ehitatud ennekõike koostööle Rahvusooper Estoniaga – mida saavad nemad Rakveresse tuua ja millal. Kõik muu hakkab pöörlema selle ümber.

Soovitan kõigil kasutada võimalust ja külastada seekordset koomilist ooperit, mis on väga mõnus ja kerge vaatamine. Ei tasu üldse karta, et äkki ei meeldi. See on tõesti kerge vaatamine ning just selle eesmärgiga Rakveresse toodud, et anda ka neile inimestele, kellel ei ole varasemat ooperis käimise kogemust, võimalus tajuda, mis ooperilaval toimub.

Kas eelmised aastad on näidanud, et tulevad vaatama-kuulama ka need, kes võib-olla Tallinnasse ooperisse ei sõidaks?

On ikka. Oleme väga palju kuulnud ennekõike emadest, kes võtavad lapsed kaasa just mõttega, et võsuke ei ole ooperis käinud ja kui ta nüüd siin ei lähe, millal siis veel. Ma arvan, et see on noorteni jõudmiseks ülihea võimalus. Kui keegi veel kasvõi kooligruppidest peaks olema huvitunud osalemisest, siis me kindlasti leiame ruumi ja võimaluse, et anda lastele ja noortele alusharidust ooperist. See oleks üks üllaim eesmärk – viia noored ooperimajja.

Kuidas me ikka oma publikut koolitame, kui me ei koolita noori. Mingis eas tehakse juba teadlikud valikud, kellele mis meeldib ja keda miski meelitab ning keda mitte. Aga tõesti, „Don Pasquale“ sobib ka noortele ooperiga tutvuse tegemiseks.

Kas ooperi kõrval on tänavusel festivalil veel mõni läbiv joon või alateema, mis esile tuleb?

Seekord on välja kukkunud nii, et väga suure osa kavast ampsab endale ballett. Selle üle on meil eriti hea meel, sest Kauri koolis toimetab balletistuudio juba aastaid ning nüüd siis teist korda kultuurifestivali ajaloo jooksul on just lasteballett see, mis festivali avab. Meil on ka balletifotograafi näitus ning lisaks veel sügisene balletiõhtu. Lisaks ooperile on tõesti tänavu ballett hästi tugevalt esindatud ja seda väga erineval tasandil ning moel.

Veel tahaks välja tuua reedel esineva Eesti Rahvusmeeskoori, keda omalt poolt oleme pikka aega tahtnud kutsuda. Rahvusmeeskoor ei ole Rakveres nüüd oi-oi kui pikalt käinud. Nii et sellised kirsid tordil on läbi nädala lükitud.

Kui võrrelda seekordset festivali eelmiste aastatega, kas midagi on uutmoodi?

Üks muutus on just festivali ettevalmistamise poole pealt küll – me oleme püüdnud ennast korraldamisel hästi kõvasti tagasi hoida. Kui igal aastal oleme külvanud festivali programmi üle nii, et kindlasti nädalavahetusel on kaks sündmust korraga ja nädala seeski on üritusi rohkem kui üks ühel päeval, siis see aasta me anname publikult natukene hõlpu. Oleme keskendunud sellele, et toimuks pigem üks sündmus päevas. Justnimelt mõeldes publikult, et see, kellel on huvi, jõuaks igale poole ja me neid ühe nädalaga suisa ära ei kurnaks.

Nii et veidi lühem kava oli teadlik valik?

Just. Meile on alati antud väga positiivset tagasisidet festivali kava suhtes, ainuke asi, mida välja toodud, et kõike tahaks näha , proovida ja kuulata, kuid lihtsalt ei jaksa. Seekord tõmbasime natukene tagasi. Kõik kontserdid, viimne kui üks, on minu meelest publiku suurt huvi väärt, nii et me anname võimaluse neil kõigil omaette särada.

Meie jaoks on oluline, et tegelikult kultuurifestival ei hõlma ainult Tallinnast sisse toodud professionaalset esitust, vaid traditsiooniks on saanud kaasata ka kohalikke kollektiive. Näiteks Virumaa Kammerorkestri ja Virumaa Noorteorkestri pärimusmuusikute kontserdid on kindlasti südant soojendavad ja teame, et nendele on oma publik ootamas ja minemas.

See festival on meie kõigi kultuurinädal, meie kõigi rõõmuks. Ja mida rohkem inimesi festivalist osa saama jõuab, seda ägedam ja toredam on. Ning seda suurem rõõm on järgmine aasta uut festivali teha.

Töö 2024. aasta programmiga algab tegelikult kindlasti kohe, kui tänavune festival läbi saab?

Võin saladuskatte all öelda, et läbirääkimised uue festivali kava osas juba käivad. Loodan, et need lähevad väga edukalt edasi ning üllatusi tuleb seal hästi suuri ja toredaid. Kindlasti jätkame kultuurifestivali korraldamist – see on üks kultuurikeskuse suursündmusi, millesse me kõik kogu hingest panustame ja mida ise väga ootame.