Kundas saab taas puu küljest helkureid

Juba neljandat aastat on Kundas Kooli bussipeatuse juures, Kasemäe 18 maja otsas kasvava kasepuu küljes rippumas helkurid, mida möödakäijad sealt vajadusel kaasa võtta saavad.

Kunda helkuripuu idee algataja ja elluviija Merike Aasmäe rääkis, et tänavu alustas ta helkurite riputamist vahetult sügisese koolivaheaja eel ning praeguseks on juba umbes 30 helkivat elupäästjat omaniku leidnud.

Helkuripuu aktsiooni idee sündis neli aastat tagasi Eesti sajanda sünnipäeva valguses. Merike mõtles riputada puu külge kokku sada helkurit, kuid huvi oli suur ja nii sai neid esimesel aastal 140. Ka järgnevatel aastatel on helkureid üle saja võetud.

„Esimene aasta oli mul 50 vene rubla ajast pärit helkurit. Mõtlesin, et kas keegi neid üldse võtab. Aga võeti,“ meenutas Merike teist helkuripuu loomise ajendit.

„Siis kui puu küljes viis-kuus tükki veel alles on, panen uusi juurde,“ sõnas Merike, lisades, et helkureid on ta nii küsimas käinud kui ostnud ning muidugi rohkelt sõprade-tuttavate käest saanud.

Aeg ajalt tuleb helkureid puu küljes ka korrastamas käia, sest sügistormid räsivad neid koos okstega ning siis tuleb sassiläinud paelad lahti harutada ja taas ilusti rippuma panna, et möödujatel hea lihtne helkur kaasa haarata oleks.

Merikese sõnul on tore kuulda, kui näiteks mõni väike laps ütleb, et läheb vaatab, kas puu küljes helkurit on, sest õpetaja käskis helkurit kanda. Ka on Merike Kunda vahel puu küljest pärit helkureid märganud – värvilised loomahelkurid jäävad silma ja helkuripaelad tunneb samuti ära.

„Sealt võib helkureid võtta ja ka uusi panna, kellel üle on. Ja kasvõi vahetada, kui meeldib,“ julgustas Merike kõiki helkuripuud lähemalt uudistama.

Liisi Kanna

Foto: Helkuripuu Facebook