Kundas saab tänavakauplemiseks soetada e-pileti

Kunda linn

Kunda linnas muudeti saabuva suvehooaja eel tänavakaubanduse müügikorda ning müügipiletite süsteemi ja hindasid.

Liisi Kanna

Kunda Linnavolikogu kaasajastas müügipiletite hinnad, parandas piletite kättesaadavust. Linna järelevalveametnik Tiit Jõgi nentis, et eelmine müügikord oli väga ammu vastu võetud ning vajas seepärast uuendust.

Nädala- ja kuupileti maksumus tõusis vastavalt 12 ja 25 euro peale. „Vanad hinnad olid kroonidest ümber arvutatud,“ põhjendas Jõgi.

Valikusse lisandus ka päevapilet, mille hinnaks on kaubagrupist olenemata 3 eurot. „See on praktiline. Mul tekkis ammu küsimus, miks päevapiletit ei ole. Neid pole ju palju, kes kogu nädala müüksid,“ arutles järelvalveametnik.

Lisaks paberkandjal olevale müügipiletile on nüüd võimalik taotleda ka elektroonilist pileti. Sularaha kõrval saab tasuda ka pangaülekandega. Elektroonilise pileti soetamiseks tuleb esmalt tasuda linnavalitsuse arvelduskontole müügipileti hind ning seejärel saata elektronposti teel taotlus. Kolme tööpäeva jooksul edastatakse pilet taotleja e-postkasti.

Järelevalveametnik leidis, et e-pileti võimalus hõlbustab ennekõike kaugemalt kauplema tulijate elu. „Laupäeviti on vallavalitsus kinni. Nüüd ei pea inimesed spetsiaalselt tööpäeval piletit ostma tulema, vaid saavad selle elektrooniliselt tellida.“

Tema sõnul on vahel esinenud olukordi, kus kauplejad põhjendavadki pileti puudumist sellega, et müügipäeval ei olnud selle soetamiseks võimalust. „Ka eelmisel nädalal oli veel neid, kellel pilet puudus.“

Uue määruse järgi võivad pensionärid, kes rahvastikuregistri põhjal Kunda linna elanikud on, oma aiasaaduseid ning metsast korjatud marju-seeni müüa ilma piletita. „Olgem ausad, varem rikkusid paljud pensionärid seadust,“ tõdes Jõgi. „Las nad müüvad enda kasvatatud ja korjatud kaupa nii, et seadusega vastuollu ei lähe.

Lisaks pensionäridele vabastatakse müügipileti kohustusest ka Kunda linna registreeritud õpilasfirmad.

Turgu Kundas ei ole, mistõttu peavad kõik kaubelda soovijad tegema seda linnavalitsusega kooskõlastatud asukohas. „Peamiselt kaubeldakse Konsumi kaupluse juures oleval platsil, mujal mitte,“ sõnas Jõgi. Erandjuhtudel , näiteks laatade ajal, lubatakse kaupa müütada ka mujal.

Jõgi sõnul argipäevadel Kundas palju tänavakauplejaid ei ole. „Igapäevaselt on kaks-kolm inimest, laupäeval tuleb rohkem. “Hooajati müüakse aia- ja metsasaaduseid, aga käivad ka näiteks FIEd, kes riidekaupu pakuvad.“

Vastu võetud määruses sisaldub ka säte, mille järgi on seente, marjade, teiste aia- ja metsasaaduste ning muude esemete kokkuost transpordivahendiga lubatud ainult Kunda Linnavalitsuse loal.