Lääne-Virumaa Kultuuripärl toimetab Kadrinas

Kultuuripärl 2021 on Kadrina seltsielu eestvedaja Ahto-Lembit Lehtmets.
Foto: Katrin Uuspõld

Kultuuripärli tiitli võttis vastu Kadrina kultuurikoja direktor Ahto-Lembit Lehtmets, elutööpreemia kuulub kauaaegsele Roela kultuuritöötajale Reet Alaverele. Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupi ja Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu tunnustusi jagus ka mitmetele filmi- ja muusikasündmuste korraldajatele.

Katrin Uuspõld

Kui Reet Alavere Kultuurkapitali auhindade üleandmisüritusele kutsuti, arvas ta, et kutse on talle kui Kultuurkapitali ekspertgrupi kunagisele liikmele. „See, et mulle elutööpreemia antakse, oli niisugune üllatus!“ ütles Reet Alavere, liigutuspisar silmas. „Arvasin, et parim enne on möödas ja ei ole vaja enam välja teha… Aga mul on nii hea meel! Olen nii rõõmus ja tänulik.“

Reet Alavere on kultuuritööd teinud järjepidevalt 56 aastat, neist mõned Väike-Maarjas, aga enamik,  47 aastat, Roelas. Teda iseloomustatakse kui oma ala fanaatikut, kes oma tööd järjekindlalt ja armastusega teinud, trotsides heitlikke ja keerulisi aegu ning poliitilisi tõmbetuuli. Tema eestvedamisel on alguse saanud mitmed traditsioonilised üritused, näiteks Vabariiklik Meeste Laulupäev.
„Ma tahan kogu aeg eluga kaasa minna. Minu ümber on kogu aeg inimesed. Ma hoian põlvkondi koos, noored tulevad peale, annan neile üle, käin oma ideed välja – kui sobivad, on hästi. Kogukonnaga peab arvestama, ei tohi olla diktaator. Olen sattunud headesse kollektiividesse. Kunagi ei ole „minu üritus“, vaid „meie üritus“,“ rääkis Reet Alavere.

Praegu toimetab ta eakate klubi Remmelgas eestvedajana, juhendab meesansamblit, naiskvartetti, eakate naisansamblit ning laulab ise Roela segakooris.

Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupp andis elutööpreemia Reet Alaverele.
Foto: Katrin Uuspõld

Lääne-Virumaa Kultuuripärl 2021 on Ahto-Lembit Lehtmets, kelle eestvedamisel on Kadrina seltsielu õide löönud. Kadrina Kultuurikoja juhina leidis ta ka piirangute ajal lahendused ja Facebooki vahendusel sai Eesti Vabariigi sünnipäeva kontsert-aktus edastatud otseülekandena ning sündisid taidlejate videoklipid “Karantiiniklubi” nime all.

Tänu Kultuurikojale ja Ahto-Lembitule jõudis Kadrina valda Seiklusministeerium, jaanituli sai keerulistest oludest hoolimata mõnusasti peetud, Tapa-Loobu matk tehtud, Kihelkonnapäevade traditsioon alguse, koostöös Nostalgiakeskusega toimus minifestival Moosekants ning kunstnik Lehtmetsa kutsel kandis Ingmar Järve Kadrina spordihoone seinale „Ussikuninga“ maalingu.

„Minu jaoks on kõige olulisem see, et väga paljud Kadrina inimesed on tulnud ja teinud minuga koos neid asju. Koos jõuab alati rohkem,“ ütles Ahto-Lembit Lehtmets. Ettepoole vaadates ütleb Lehtmets, et paljud mullu käivitatud sündmused jätkuvad ja saavad traditsiooniks, olgu siis Tapa-Loobu matk või Kihelkonnapäevad. „Kadrina vald saab aprillis 30 aastat vanaks ning ümmargusi tähtpäevi tuleb veel, mida tähistada. Kindlasti tuleb põnevaid asju ja ka selliseid, mida ma varem teinud ei ole,“ lubas Ahto-Lembit Lehtmets. Lähiajal on võimalik Kadrina rahvamajas toimuvat Eesti Vabariigi aastapäeva pidulikku aktust vaadata valla kodulehelt. „Teeme täis teleproduktsiooni!“ märkis Lehtmets.

Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupi tunnustused:

Karl Andreas Sprenk ja Karl-Ander Pais – Rakvere Gümnaasiumi ja Sumedate Suveõhtute filmifestivalide korraldamine

Tiina Teras – rahvusvahelise filmifestivali „Festheart“ filmiprogrammi koostamine

Johannes Pihlak – julge algatus korraldada koroonatingimustes 2021. a suvel Rakvere Vallimäel täiesti omalaadne üritus nimega Funkfest

Epp Mäe – silmapaistvad tulemused Euroopa ja maailma meistrivõistlustel

Merili Vipper – Lääne-Virumaale uute ürituste toomine Luureretked OÜ tegemiste kaudu ja Palmse mõisa direktrissina

Raivo Riim – igiliikurist kultuurilemb, kes pakatab positiivsest energiast ja nakatab sellega kõiki, kellega kokku puutub