Linnape: küla Virumaa veerel

Linnape

Tuleval aastal 455aastaseks saav Linnape küla püüab vaatamata ääremaa staatusele näidata, et ka maal on elu võimalik.

Seidi Lamus-Tšistotin

Linnape asub Tapa valla lõunapoolses osas ja mõne kilomeetri kauguselt jookseb Järvamaa piir. Enne Lehtse ja Tapa valla ühinemist, kuulus aga Linnape Järvamaa alla ning oli ka sel ajal maakonna ääremaaks. Külas, mis alati kahe maakonna piiril asunud, käib aga vilgas kogukonnaelu.

Linnapesse on sisse kirjutatud 50 inimest, kuid pea sama palju on neid, kes käivad seal oma suvesid veetmas. Külas on kokku 62 majapidamist. Uus Linnape külaseltsi juhatus püüab maal elu edendada ja oma külale lisaväärtust luua.

Külarahvas on Linnapes ikka kokku hoidnud ja koos asju ajanud. Veel kolhoosiajal oli mõis kohalikuks kontoriks, kus paar korda nädalas ka autolavka läbi sõitis. Neil päevil kogunesid nii vanad kui noored varakult mõisa juurde, et kõigepealt külaasjad korda ajada ja siis toidukotid täis osta.

Tänavu võeti julgus kokku ja osaleti esmakordselt Avatud talude päeval. Külavanem Rene Meltsar rõõmustas, et mõisaparki jõudis vähemalt 300 külastajat. „Meie külarahvas oli natuke arg ja oma koduhoovidesse veel uudistajaid ei oodanud, seepärast otsustasime kõik end ühele platsile üles seada,“ selgitas Meltsar päevakorraldust.

Avataud talude päeval pani külarahvas püsti kohvikud, müüdi käsitööd, sõidutati lapsi poniga, näidati veisekasvatust ja põllutöömasinaid. „Korraldajad jäid väga rahule ja seetõttu võtame järgmisel aastal ka kindlasti osa ning ootame veelgi rohkem külalisi,“ rõõmustas külavanem.

Mure mõisa pargiga

Samas on külarahval ka mõru pill alla neelata, sest mure Linnape mõisa ja selle pargiga on kummitanud juba pikka aega. 1864. aastal ehitati Linnape mõisa kahekorruseline puidust peahoone, millest tänaseks on säilinud ainult kolmandik. Kolhoosi lagunedes sai mõisahoone omanikuks MTÜ Linnape Küla Selts, kuid sellega asjaajamine piirduski – maad pole nad oma valdusse seni saanud.

Külaseltsi juhatuse liikme Tiia Bimbergi sõnul hakati maa erastamise asja ajama täpselt aasta tagasi. „Toonane maakorraldusspetsialist ei vastanud kirjadele ning lõpuks lahkus töölt. Kevadel tuli uue inimesega algusest peale asju ajama hakata,“ rääkis Bimberg.

Tapa valla maakorraldaja Gerli Pajupuu selgitas, et selline asjaajamine võtabki umbes aasta ja kahjuks on nii haldusreform kui ka 1. juulist kehtima hakanud maakatastriseadus omakorda ajakulu pikendanud. „Kindlasti on minu huvides, et sellise mõisahoone juurde jääks terviklik maa-ala, mida ka kenasti hooldatakse. Seni on Linnape inimesed sellega hästi hakkama saanud ja loodetavasti jõuab peagi protsess lõpule,“ lisas Pajupuu.

Tulevikuplaanid

„Saaks nüüd maa külaseltsile, oleks võimalik maaelu edendavates projektides osaleda ja park veel paremasse korda teha,“ mõlgutas Meltsar mõtteid. Ehitajana töötav mees aga tõdes, et mõisahoones on vamm ja sellega suurt midagi ette võtta pole võimalik. Mõisa juurde kuuluv tallihoone kuulub samuti külale ja sellega seoses on mehel erinevaid plaane mõtteis mõlkumas.

„Järgmisel aastal saab küla 455aastaseks ja juulikuusse planeerime suurema ürituse, et kõik, kes külaga seotud, tuleksid kokku ja veedaksid mõnusa päeva,“ valgustas külavanem. Tegevust peaks olema nii noortele kui vanadele ja kindlasti saab kuulata elavat muusikat.

„Oleme pargis tähistanud külaga koos ka jaanipäevi, kuid eks aeg näitab, mis järgmisel aastal saab. Seniste ürituste läbiviimise eest peame südamest tänama kõiki toetajaid: Tapa Autokooli, Jäneda Mõisa, Topri Elektrit, Ahto Lilienthali, Rauno Kullamäge ja Tapa Vallavalitsust,“ sõnas külavanem Rene Meltsar. „Esimese rahastamistoetuse saime läbi KÜSKi ja Kohaliku omaalgatuse programmi, mille toel soetasime lipumasti, lipu ja postkastialused ning lillepotid,“ lisas Tiia Bimberg.

 

Linnape küla on esmamainitud 1564. aastal, kuid rüütlimõis rajati sinna alles 17. sajandil, 1617. aastal. Pärimustes räägitud Linnape ja Rägavere mõisa alusest ühendavast salakäigust pole aga keegi jälgegi leidnud, kuigi on huvilisi, kes on seal kaevamas käinud.

 

Esimene Avatud talude päev, millest Linnape osa võttis, tõi mõisaparki käsitöötelgid ja kohvikud.

Foto: Seidi Lamus-Tšistotin